BirGün: Berkin’i vuran polisler tespit edildi

Berkin Elvan’ı vuran polisler bilirkişi raporuyla tespit edildi. Olay günü TOMA’dan çekilen görüntülerde 4 polisin Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı 5. TİM’e mensup oldukları belirtildi

berkini-vuran-polisler-tespit-edildi-1

İstanbul’da 16 Haziran 2013 tarihindeki Gezi eylemleri sırasında polisin ateşlediği gaz bombası sonucunda ağır yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan dosyasında beklenen bilirkişi raporu geldi. TOMA aracı kamerasının görüntülerinden çözümlenen bilirkişi raporunda ekmek almaya çıkan Berkin Elvan’ın vurulduğu noktada, biri amir dört çevik kuvvet polis yer alıyor. Çevik kuvvet amirinin el ve kol hareketlerinden emir yağdırdığı tespit edilen görüntülerde, bir polis beyaz çanta içinde gaz bombası fişekleri taşırken, diğer ikisi ise bilgisayar oyunu oynar gibi peş peşe gaz bombası fişeği ateşliyor.

EMNİYET DELİL KARARTMAYA ÇALIŞTI

Halkın Hukuk Bürosu avukatları Oya Arslan ve Evrim Deniz Karatana Berkin Elvan dosyasına ulaşan bilirkişi görüntülerini ve davayla ilgili son gelişmeleri basın ile paylaştı. Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan’ın da hazır bulunduğu açıklamada, ilk sözü Halkın Hukuk Bürosu Avukatı Oya Arslan aldı. Delilere ulaşabilmek için Berkin Elvan’ın ailesi başta olmak üzere Halkın Hukuk Bürosu’nun çok büyük bir çaba harcadığını ifade eden Arslan, bu çaba sonucunda Berkin’i vuran biri amir dört çevik kuvvetin tespit edildiğine dikkat çekti. Metris Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından dövülerek hayatını kaybeden Engin Çeber örneğini veren Arslan, tıpkı Engin Çeber’i davasında olduğu gibi emniyetin Berkin Elvan’ın suçlu göstermeye çalıştığını aktardı. Berkin hakkında emniyet tarafından hazırladığı tutanağı hatırlatan Arslan, görüntüleri silerek ve tanıkların ifadelerin yönlendiren emniyetin başından beri davanın seyrini değiştirmeye çalıştığının altını çizdi.

Oya Arslan’ı doğrulayan Elvan Ailesi Avukatı Evrim Karatana Berkin Elvan’ın vurulduğu ilk andan itibaren emniyetin delil karartma operasyonuna giriştiğini vurguladı. Polislerin ilk etapta Berkin’in vurulduğu eşyaları dahi vermeyi kabul etmediğini hatırlatan Karatana, o andan itibaren Berkin Elvan için adalet mücadelesinin başladığını söyledi. Karatana, bu mücadele Berkin Elvan’ın yaşama tutunmasıyla bugüne taşındığını belirti. Soruşturmada çok zor yol aldıklarını hatırlatan Karatana, dosyada 7 ay boyunca gerçek bir hareketsizlik yaşadığını ama nihayet beklenen görüntünün geldiğini aktardı.

EMİR VEREN HERKES YARGILANACAK

Görüntülerde tespit edilen 4 polisin eşkalinin tanık ifadeleriyle bire bir uyumlu olduğuna dikkat çeken Karatana, isimleri henüz tespit edilmeyen polislerin derhal cezalandırılması için başvuruda bulunacaklarını söyledi. Sorumluluk sadece bu dört polisle sınırlı olmadığını vurgulayan Karatana, polisi kahraman ilan ederek cesaretlendiren Başbakan Erdoğan başta olmak üzere İçişleri Bakanı’ndan, Emniyet Müdürlüğüne ve İstanbul Valisine kadar emri veren herkesin yargılanması için mücadele etmeye devam edeceklerini aktardı.

BİLGİSAYAR OYUNU OYNAR GİBİ…

Karatana basına izlettirdiği TOMA aracından çözümlenen görüntüler , 27 Mayıs 2013 tarihini gösterse de, bu durumu aracın kontaktının kapalı olmasına bağladığı belirtildi. 07.00 ile 07.30 arasında çekilen görüntülerde, Okmeydanı Şark Kahvesi ve Mithat Paşa Caddesi boyunca yürüyen biri amir dört çevik kuvvet polisinin, kimi zaman marketlerin kapalı olan kepenklerine saklanarak kimi zaman ise caddenin orta yerinde gaz bombası ateşlediği görülüyor. Sarışın olan çevik kuvvet amirinin diğer üç polise el kol hareketleriyle emir yağdırdığı görüntülerde, bir çevik kuvvet polisinin gaz bomba fişeklerinin bulunduğu beyaz bir çanta taşırken, diğer iki çevik kuvvet polisinin ise bilgisayar oyunu oynar gibi gaz bombası ateşledikleri görülüyor. Gaz bombası ateşleyen polislerden birinin kolunun beyaz bir bant ile sarılı olduğu dikkat çekiyor. Biri direğin yanından ateş açarken bir diğeri ise caddenin orta yerinde biraz daha önde gaz bombası ateşlediği fark ediliyor.

RAHAT UYUYABİLİYOR MUSUNUZ?

Bu görüntüleri izledikten sonra sabaha kadar uyamadığını ifade eden Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ise Halkın Hukuk Bürosu başta olmak üzere, olayın peşini bırakmayan basın mensuplarına ve tüm halka teşekkür etti. Bilirkişi raporuyla oğlunun nasıl katledildiğinin bir kez daha gözler önüne serildiğini belirten acılı baba, “Maaşlarımızla bizi koruması gereken polis bizim çocuklarımızı katlediyor” diye konuştu. Hiçbir ülkede böyle bir vahşete tanık olunamayacağını vurgulayan Sami Elvan, oğlunu öldüren polislere şöyle seslendi: Merak ediyorum da geceleri rahat uyuyabiliyorsunuz? Biraz daha fazla maaş almak için katlettiğiniz çocuklarımın kanıyla mı doyuruyorsunuz çocuklarınızı?

Zeynep Kuray
7 Mayıs 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net