Bianet: Taksim Projeleri İptal; Ancak Kararı Gören Yok

Danıştay’ın Yayalaştırma Projesi ve Topçu Kışlası yapılmasını da öngören imar planlarını iptal ettiği iddia edildi. Söz konusu kararın henüz tebliğ edilmediği söyleniyor.

taksim_m

Danıştay 6. Dairesi’nin altı ay önce kullanıma açılan Tarlabaşı Bulvarı -Cumhuriyet Caddesi araç trafiğini dalış tüneliyle yer altına alan Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi ve Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nın yapılmasını da öngören imar planlarının iptalini onadığı iddia edildi.

Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucunda 1. İdare Mahkemesi 6 Haziran 2013′te Yaylaştırma Projesi ve Topçu Kışlası’nın yapımını öngören 17.01.2012 tarihli, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatlarını iptal etmişti.

Temyize giden davada Danıştay 6. Dairesi’nin kararı bekleniyordu.

bianet’e konuşan Mimarlar Odası avukatı Can Atalay, söz konusu kararın henüz kendilerine tebliğ edilmediğini söyledi.

Ancak karar doğruysa Gezi Parkı’nın yeşil alan olarak kalması gerektiğininin danıştayca da onandığını, Yayalaştırma Projesi için ise hukuki bir geçerliliğin kalmadığını belirtti.

Kışla ile ilgili kurul süreci

Topçu Kışlası projesine onay veren 2 No’lu Koruma Kurulu kararı ile ilgili süreç ise şöyle:

Topçu Kışlası Projesi, 17 Ocak 2013′te Koruma Kurulu’nca “kamu yararına aykırı” denerek reddedildikten hemen sonra Başbakan Tayyip Erdoğan’dan “Reddi reddederiz” açıklaması gelmişti.

Ardından 2013 Şubat’ta Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, 2 No’lu Koruma Kurulu’nun reddettiği projeyi, hiçbir gerekçe göstermeden onaylamıştı.

Bunun üzerine Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği bakanlığa dava açarak yüksek kurul kararının iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını istedi.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, 31 Mayıs’ta “Telafisi mümkün olmayan zararlar doğacağı” gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak aynı mahkeme , 21 Şubat 2014’te davanın reddedilmesine karar vererek “Dava konusu işlemde hukuki isabetsizlik görülmemiştir” dedi.

Nilay Vardar

06 Mayıs 2014

Haberin kaynağı için tıklayın: bianet.org