Radikal: Okmeydanı savaşı!

 

fft81_mf2146200

 

Dolapdere ve Tarlabaşı’nda polisin kademeli barikatı nedeniyle pek fazla toplanan olmadı. Okmeydanı ise savaş alanı gibiydi.

 

Güvenlik önlemleri Taksim Meydanı’nın kilometrelerce uzağından itibaren başladı. Kademeli olarak çok sayıda güvenlik barikatı kuruldu. İstiklal ve Taksim’e çıkmak için ilk engel Tarlabaşı ve Dolapdere’de başlıyordu. Tarlabaşı’nın ara sokaklarında 10’ar kişilik sivil ve resmi polisler geziyordu. Bu ekipler 2 kişi gördüğünde dahi üst araması ve kimlik sorgusu yapıyordu. Sokaktan tesadüfen geçen kişiler dahi elleri duvara dayandırılarak üzerleri arandı. Polis, Dolapdere’den Taksim’e çıkmaya çalışan yaklaşık 10 kişilik bir gruba biber gazlı müdahale etti. Okmeydanı ise yine diğer eylemlerde olduğu gibi oldukça yoğun çatışmalara sahne oldu. Özellikle Darülaceze yolunda kalabalık gösterici gruplar ile polis arasındaki çatışmalar saatlerce sürdü. Polis müdahalesinden gazeteciler de nasibini aldı.
Fransız Haber Ajansı Foto Muhabiri Bülent Kılıç, polisin attığı biber gazı kapsülüyle bacağından yaralandı. EPA Foto Muhabiri Sedat Suna da sağ bacağının kaval kemiğinden yaralandı. Atılan ses bombasının fişeği bacağına isabet eden Suna’nın bacağına 4 dikiş atıldı. Gezi Direnişi sırasında çektiği Kırmızılı Kadın fotoğrafıyla tanınan Reuters Foto Muhabiri Osman Örsal da atılan biber gazı fişeğinden dolayı bacağından yaralandı.

5 METREDEN PLASTİK MERMİ ATIŞI
Okmeydanı’nda kalabalık bir gösterici grubu hastane bahçesine girdi. Bu sırada polisin gaz kapsüllerinden bazıları hastane bahçesine düştü, hastanede bulunan vatandaşlar da etkilendi. Hasta yakını olduğu sanılan bir kişi polise tepki gösterdi. Gazın içerdeki hastaları ve yakınlarını etkilemesine tepki gösteren bir vatandaşa polis 5 metreden plastik mermi ateşi açtı.

Gezi’de özel harekât bekledi

1 Mayıs sabahı Taksim’e çıkan tüm yollar kapatıldı. Taksim’e ulaşabilmek için araçla en fazla Haliç Köprüsü’ne kadar gidilebildi. Polis, sadece valiliğin akredite ettiği gazetecileri meydana alabileceğini söyleyince basın mensupları ile kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Ardından bu sorun aşıldı. Meydan ve meydanda açık bulunan kafelerin tamamını polis doldurdu. Bazı polisler de bu durumdan şikâyetçiydi. Meydanın kapatılmış olmasından kendilerinin de rahatsız olduğunu hatırlatarak, “Açık olduğunda sakin şekilde dağıldılar. Şimdi ise 30 saat mesai yapıyoruz” dediler. Gezi Parkı’nda ise özel harekât polisleri görevlendirildi. Şişli’ye giden tüm sokaklar ise polis bariyerleriyle ve çevik kuvvet ekiplerince kapatıldı. Buradan ve meydandan çıkış yapmak isteyen turistlere polisler otelden çıkış noktalarına kadar eşlik etti. Caddeye çıkan ara sokaklarda zaman zaman göstericiler ve polisler arasında kısa süreli çatışmalar yaşandı. Osmanbey metro durağında ise bir TOMA’nın arızalanması dikkat çekti. Henüz yeni olduğu lastik ve üzerindeki boyadan belli olan TOMA, daha ilk saatlerde bozuldu.(FATİH YAĞMUR / İSTANBUL )

Ankara ’da çelik duvar örüldü

1 Mayıs, Ankara’da da olaylı geçti. Polis, Sıhhiye ile Kızılay arasına portatif çelikten yapılma duvarla barikat kurdu DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve siyasi partiler Sıhhiye Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutladı. Ankara Valiliği’nin kutlamalar için izin vermediği Kızılay Meydanı’nda ise polis müdahalesi vardı. Kurtuluş’ta toplanan 700 kişi Kızılay’a yürümek istedi. Müdahale sert oldu. Yüksel Caddesi’nde toplanan grup ise Ethem Sarısülük’ün hayatını kaybettiği noktaya yürümek istedi. Gerginliği CHP Milletvekili Levent Gök önledi. Gözaltına alınan 143 kişi akşam saatlerinde serbest bırakıldı. {FEVZİ KIZILKOYUN-CENGİZHAN ÇATAL/ANKARA}

2 Mayıs 2014
Serkan Ocak
Haberin devamı için tıklayınız; Radikal.com.tr