Evrensel: Yürüyemeyen kadına ‘Gezi yürüyüşü’ davası

yuruyemeyen-kadina-gezi-yuruyusug2aee11fb38c50dd64e385

 

Kırklareli’de Gezi Parkı eylemlerine katıldığı iddiasıyla hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 75 yaşındaki Zehra Sevim Özküz, eylem günü polis ekiplerince çekilen görüntü ve fotoğraflardaki kişi olmadığı tespit edilince beraat etti.

Kırklareli’de geçen yıl haziran ayında İstanbul’daki Gezi Parkı eylemlerine destek vermek amacıyla düzenlenen protesto yürüyüşlerine katıldığı iddia edilen Zehra Sevim Özküz hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle 73 sanıkla birlikte 1’nci Asliye Ceza Mahkemesine dava açıldı. Soruşturma Savcısı Ersin Esenal, mahkemeye gönderdiği yazıyla sanık Zehra Sevim Özküz’ün nüfus cüzdanı talep belgesindeki fotoğrafı ile eylem günü çekilen fotoğrafların karşılaştırıldığında aynı kişi olmadığının tespit edildiğini ifade ederek beraatini talep etti.
1’nci Asliye Ceza Mahkemesi dosyasını ayırdığı Özküz’ün eylem günleri çekilen görüntü ve fotoğraflarıyla yeniden tespit yapılması için bilirkişi görevlendirdi. Yapılan incelemede eylem günü polis ekiplerince görüntüsü ve fotoğrafı çekilen kişinin Zehra Sevim Özküz olmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine mahkeme Özküz’ün beraatine karar verdi.

ADLİYEYE BASTONLA GELDİ

Zehra Sevim Özküz, beraat kararının eline ulaşmasının ardından adliyeye gelerek davayla ilgili bilgi aldı. Yürümekte güçlük çektiği için baston kullanan ve oğlu Ertuğrul Özküz’ün yardımıyla yürüyebilen Özküz, eylemlere katılmadığı halde hakkında dava açıldığını söyledi. Özküz, “Ne yürüyenleri gördüm ne de yürüyüşe katıldım. Dizlerimde kireçlenme var. Yürüyemiyorum. Şeker hastasıyım” dedi.

Kırklareli’de görülen Gezi davalarında daha önce 167 kişi mahkemelerden beraat etmişti. Diğer vatandaşların davaları sürüyor.

11 Nisan 2014 

Haberin kaynağı için tıklayın; evrensel.net