Bianet: Polise, Abdullah Cömert’i Öldürmekten 25 Yıl Hapis İstendi

Hatay direnişinde başından gazla vurulup hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili iddianame tamamlandı. Polis Ahmet Kuş hakkında “olası kastla insan öldürmekten” 25 yıla varan hapis istendi.

abbuyuk

 

Antakya’da Abdullah Cömert’i başından gaz fişeğiyle vurarak öldürmekle suçlanan polis Ahmet Kuş’la ilgili iddianame bugün Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi.

Savcı Murat Üzüm’ün hazırladığı iddianamede Kuş, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 81/1 ve  21/2. maddeleri uyarınca “olası kasıtla insan öldürmekle” suçlandı. Hakkında 25 yıla varan hapis cezası isteniyor.

“Öldüreceğini bilerek ateşledi”

İddianamede, polisin “öldürücü zarar vereceğini öngörmesine rağmen gaz fişeğini kalabalığa doğru ateşlediği” belirtildi:

“4 Haziran 2013 tarihli olay yeri krokisinde, olay yeri ile gaz fişeğinin ateşlendiği yer arasındaki mesafe 36 metre olarak hesaplandı. Gaz fişeğinin özellikleri ve menzili ile atıldığı mesafe birlikte değerlendirildiğinde, şüpheli gaz fişeğininin birilerine isabet etmesi halinde yaralayıcı veya öldürücü zarar verebileceğini öngörmesine rağmen kalabalığa doğru gaz fişeğini ateşleyerek olası kast ile maktulün ölümüne sebebiyet vermiştir.”

Sanık polis tutuksuz yargılanacak

Cömert’in avukatları, “sanık polisin tutuklanmasına ve emri verenlerin iddianameye dahil edilmemesine” tepkili. Soruşturma aşamasında amirlerin ifadesi bile alınmamıştı.

Polis amirleri için verilen takipsizlik kararlarına itiraz edilecek. Ayrıca polis Kuş’un tutuklanması için de avukatları başvuruda bulunacak.

Adli Tıp: Gaz fişeği öldürdü

Abdullah Cömert, Hatay’ın Antakya ilçesinde de Gezi Parkı direnişiyle başlayan eylemlere katılmıştı. 3 Haziran’da Armutlu Mahallesi ile Elektrik Mahallesi civarındaki gösterilerde, Yıldız Sokak içindeyken başından vurularak yere düştü.

Kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Burada yapılan otopside, Cömert’in başının arka kısmına aldığı darbeyle ölmüş olduğu tespit edildi.

İstanbul 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun 21 Ağustos 2013 tarihli raporuna göre, “ölümünün gaz fişeğinin kafaya isabet etmesi ile oluşan kafatası kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana geldiği, kafaya gaz fişeği çarpması sonucu yaralanmayla ölüm arasında illiyet bağı bulunduğu” tespit edildi.

Savcılık saat 23:00-23:15 saatleri arasında bölgedeki akrep araçlarından hangisinden ateş edildiğini tespit etmek için kamera görüntülerini inceledi. Dosyadaki görüntülerden, Cömert’in vurulduğu fişeğin, 31 A 6297 plakalı beyaz renkli araçtan atıldığı, fişeği atanın da bu araçta görev yapan Hatay Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne bağlı çalışan polis Ahmet Kuş olduğu tespit edildi.

Kuş savcılıktaki ifadesinde, “kontrollü şekilde gaz fişeği attığını, gaz fişeğinin isabet etmesi halinde öldürücü olup olmadığını bilmediğini” söyledi ve suçlamaları kabul etmedi.

Duruşma tarihi ileride belirlenecek olan dava Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (AS)

Ayça Söylemez 

14 Nisan 2014 

Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org