Birgün: OccupyCHP hareketini BirGün’e anlattılar

5e54d-can1

OccupyCHP hareketinin yarın gerçekleştireceği söylenen işgalin ne olacağı ve nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu. CHP’li gençlerin başını çektiği ve sosyal medya üzerinden 30 Mart seçimleri sonrası örgütlenen hareketi CHP Gençlik Kolları ve Parti Meclisi üyesi Gökçe Pişkin’le konuştuk. Teşkilatı ve gençliği yakından tanıyan Pişkin partinin gençleşmesinden memnun. Pişkin, Gezi’de açığa çıkan dinamizmin partiye çok şey katacağını düşünüyor.   OccupyCHP’nin partiye bir dinamizm ve heyecan katacağını belirten Pişkin, işgalin sürece yayılmasını ve ayakları yere basan bir hatta evrilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Konuyu BirGün’e yorumlayan Pişkin’in değerlendirmesi şöyle:
gokce

* OccupyCHP hareketini Haziran Direnişi’nde hareketlenen ve dayanışma ruhu artan genç nüfusun dinamizmine bağlıyorum ve önemsiyorum. Arkadaşlarımızın direniş günlerinden başlayan enerjisini siyasi kanallar aracılığıyla yerel yönetim ve parlamentolara yansıtarak sistemi değiştirmek istemeleri ulaşmak istediğimiz noktaydı ve bugün daha fazla genç arkadaşımızın partiye gönüllü olarak geldiğini görüyoruz.

* Şimdi 30 Mart Seçimleri ve sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Mansur Yavaş’ın aldığı oy ve seçimlerde yüzleştiğimiz şaibelere gelelim. O gün Melih Gökçek ve Erdoğan’ı yıkmak toplumun büyük kesimi için o kadar önemliydi ki, birçok görüşten insan Mansur Yavaş’a oy verdi. Kemal Kılıçdaroğlu ilk geldiği günlerden itibaren yaptığı gibi gençlere yeniden çağrı yaptı. Birlikte siyaset yapalım dedi. Bu çağrılar “occupychp” adı altında küçük çapta bir kampanyaya dönüştü.Farklı şekilde yorumlayanlar oldu. “Bu CHP sandıklarına bile sahip çıkamıyor, burayı ele geçirmeliyiz” yorumlarına sebep oldu. Bunu topluluğun heyecanını önemsiyorum, ve doğru analiz etmeye çalışıyorum.

* Geldiklerinde karşılıklı paylaşımlarla elde edeceklerimiz var. Birincisi Gezi’nin mizah duygusu ve dayanışma ruhunun partiyi dinamikleştireceğine inanıyorum. İkincisi de arkadaşlarımızın gerek sandıklarda, gerek periferi örgütlenmelerinde gönüllü çalışarak aslında bazı şeylerin hemen olamayacağını, ama dirayet edersek başarabileceğimizi göreceklerini öngörüyorum. Somutluk için her kafadan bir sesin çıkması değil, herkesin en az bir sandıkta görev alması ve bizim olmayan yerlerde siyasi çalışmalar yaparak toplumumuzu daha yakından analiz etmesi gerek. Çünkü her yer Gezi değil, maalesef. Ama olabilir: zamanla, iradeyle, doğru iletişimle ve sabırla

*Siyasi partilerin, hepsinin genel olarak yaşça büyük insanlar tarafından dolu olması yine genç nüfusun politikayla ilişkisiyle alakalı olacaktır. Bu acımasız, bu otoriter, şeffaflıktan uzan antidemokratik siyaset alanını değiştirecek olan yine bu Yeni Türkiye Yurttaşı’dır.  Ben çağrıyı duyan tüm genç arkadaşlarıma bu doğrultuda mücadele etmek için çağrı yapıyorum: Sabırlı ol, Kararlı ol, siyaset yap.

Can Uğur
11 Nisan 2014
Haberin devamı için tıklayınız; Birgün.net