Birgün: Tiyatroya Gezi engeli

3df4d-manset10

Adana Ceyhan Kaymakamlığı, Eğitim Sen’in devlet okulunda sahnelemek istediği ‘Çarşı Pazar Geziyorum’ adlı tiyatro oyunu için yapılan salon tahsisini iptal etti.
Konuyla ilgili BirGün’e konuşan oyun yazarı ve oyuncusu Haldun Açıksözlü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yaylacı’nın ilk başta oyuna izin verdiğini ancak afişleri gördükten sonra bu kararı değiştirdiğini söyledi. Açıksözlü, Mustafa Yaylacı’nın Eğitim Sen üyeleriyle telefonda görüşerek “Haldun Açıksözlü’nün Gezi olaylarına katıldığını tespit ettik. Bu yüzden izin veremedik” dediğini söyledi.
Oyun sahnelenmeden sadece dört gün önce salonun iptal edildiğini ve başka sahne bulamadıklarını belirten EğitimSen Ceyhan Temsilcisi Begüm Avşar ise “İptal nedeni olarak tiyatro oyuncusunun izni olmadığı söyleniyor. Ama yetişkinler için yapılan tiyatrolarda böyle bir izne ihtiyaç yok. Üyelerimize yönelik sahnelenecek oyun için yapılan salon tahsisinin iptal edilmesini anlayamadık” dedi.
Konuyla ilgili bilgi almak için Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü aradığımızda Mustafa Yaylacı’nın toplantıda olduğu ve konuyla ilgili bilginin olmadığı söylendi.

İPTAL SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?
Eğitim Sen Ceyhan Temsilciliği, Gezi olaylarına vurgu yapan tek kişilik ‘Çarşı Pazar Geziyorum’ oyununu bugün Yaltır Kardeşler Ortaokulu Salonu’nda, üyelerine sahnelemek amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yaylacı’nın isteği ve Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş’un da oluruyla okul salonu, oyun için 21 Mart’ta EğitimSen’e tahsis edildi. Oyun için gerekli izinler alınıp ve herkese duyurulduktan sonra Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yaylacı “Oyunla ilgili kurumumuzda herhangi bir onay bulunmadığından 21 Mart tarihli onayın iptal edilmesi uygun görülmektedir” diye Ceyhan Kaymakamlığı’na yazı gönderdi. Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş da, bu talebi uygun bularak oyun için yapılan salon tahsisini iptal etti.

11 Nisan 2014
Haberin devamı için tıklayınız; Birgün.net