Bianet: Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nın videolu öyküsü

Caferağa Dayanışması DirenKamera atölyesi Kadıköy’deki bir meydana Mehmet Ayvalıtaş’ın adının verilmesine dair dokuz aylık mücadeleyi bir videoda özetledi.

mehmet_ayvalıtas

Caferağa Dayanışması DirenKamera atölyesi Kadıköy Eski Moda Meydanı’na Mehmet Ayvalıtaş Meydanı adını verilmesine dair mücadeleyi video haline getirdi.

14 dakikalık videoda Temmuz 2013’te Ayvalıtaş’ın ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş’ın attığı twitle başlayıp resmi kabulün ardından 23 Mart’ta meydana tabelanın asılmasıyla sonuçlanan süreç yer alıyor.

Dokuz aylık mücadele


Mehmet Ayvalıtaş Meydanı paylaşan direnkameraatolyesi

Gezi direnişi sırasında İstanbul’da 2 Haziran gecesi yol kapatma eylemi sırasında iki aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş 20 yaşındaydı.

Ağabey Muharrem Ayvalıtaş, Temmuz ayında dönemin Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’e attığı twitle Kadıköy’de Mehmet Ayvalıtaş Parkı talebini dile getirdi. Öztürk’ün cevabı “Uygun bir yerde olacak” şeklinde oldu.

Gezi Direnişi ardından forumlar sonucu kurulan Caferağa Dayanışması Ayvalıtaş’ın bu talebine dikkate aldı. Moda Eski Havuz Meydanı’nın Mehmet Ayvalıtaş Meydanı olarak değiştirilmesi için toplanan imzalar belediyeye iletildi.

Mahalleliler 19 Kasım 2013’te ise Ayvalıtaş ailesinin katıldığı bir yürüyüş sonunda Eski Havuz Meydanı’nı Mehmet Ayvalıtaş Meydanı olarak adlandırdı. Bu yürüyüşe Ayvalıtaş’ın 13 Aralık’ta hayatını kaybeden annesi Fadime Ayvalıtaş da katıldı.

3 Mart 2013’te Kadıköy Belediye Meclisi toplantısında değerlendirilen talep “oy birliği” ile kabul edildi. 23 Mart’ta meydana resmi tabelanın asılması sırasında Ayvalıtaş ailesinin yanı sıra Eskişehir’de dövülerek hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi de bulundu.

Ali İsmail Korkmaz da Yeldeğirmeni’nde

Yeldeğirmeni Dayanışması’nın da mahalledeki yeni parka Ali İsmail Korkmaz adının verilmesine dair Belediyeye verdiği dilekçeler karşılık bulmuştu. Yeldeğirmeni’nde yeni açılan parka da Ali İsmail Korkmaz’ın ismi verilirken resmi tabela Mehmet Ayvalıtaş Meydanı ile aynı günde asılmıştı.

9 Nisan 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org