BirGün:Gezi ile ilgili adli tıp raporu

gezi-direnisinde-yaralanan-avukat-Adli Tıp, Ankara’daki Gezi eylemlerinde sağ kaşına gelen gaz kapsülü nedeniyle görme yetisini kaybeden Av. Sarper Gürcan ile ilgili, “kişinin yaşamı tehlikeye girmiştir” dedi

Ankara’da 3 Haziran’daki Gezi eylemlerinde Selanik 2 Caddesi ile Ziya Gökalp Caddesi’nin kesiştiği noktada polisin eylemcilere saldırması sonucu, sağ kaşına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle görme yetisini kaybeden Av. Sarper Gürcan ile ilgili Adli Tıp Kurumu raporunu tamamladı. Raporda, Sarper Gürcan’ın yaşamının tehlikeye girecek şekilde yaralandığı belirtildi.

Raporda, sağ gözde anizokori(göz bebeklerinin farklı büyüklüklerde olması) ve direk ışık reaksiyonu alınmadığı, sağ gözde görme artmadığı, optik disk atrofik ve total RNFL hasarı saptandığı kaydedildi.

Yaranın, basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte olmadığı, sağ gözün yitirilmesine neden olduğu, kemik kırıklarının bulunduğu ifade edilen raporda, “Vücuttaki kemik kırıklarının hayat fonksiyonlarına etkisi, Hafif(1), Orta(2,3) ve Ağır (4,5,6) olarak sınıflandırıldığında ve skorlama yapılarak, şahısta saptanan sağ üst, yan ve alt duvar, sağ maksiller sünüs üst yan duvar, sağ frontal sünüs duvarı parçalı kırıklarının müştereken yaşam fonksiyonlarını 4(dört) ağır derecede etkilediği” denildi. Raporda, yaranın “kişinin yaşamını tehlikeye sokan bir durum olduğu” belirtildi.

“YARDIMSEVER” POLİS GÖRÜNTÜLERİ DOSYADA

Dokuz aydır süren soruşturma ile ilgili bilgi veren Av. Gürcan, “Savcılıktan yakınlardaki işyerlerinin kamera kayıtlarını ve tanıkların dinlenmesini, Adli Tıp Raporu, tedavi olduğum hastaneki dosyayı, gazete haberleri, fotoğraflar ve her türlü delilin toplanmasını istedik. Ancak şimdiye kadar olayı gören iki tanık dinlendi. Ankara Emniyet Müdürlüğü, olay anını gören Mobese görüntüleri yerine olay ile alakası olmayan görüntüleri gönderdi. Görüntülerde yaşlılara yardım eden polisler görünüyor. O sırada görevli olan polislerin listesi de henüz dosyaya ulaşmadı” diye konuştu.

Elçin Yıldıral
2 Nisan 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net