Sendika.org: Berkin’in ailesini yuhalatan Erdoğan’a ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten’ suç duyurusu

Halkevleri Hukuk Dairesi, 14 Mart  Cuma günü Gaziantep mitinginde Berkin Elvan ile ilgili yaptığı konuşma ve Berkin Elvan’ın ailesini hedef göstererek yuhalatması nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu

Erdoğan miting konuşmasında “terör örgütlerinin eline sapan, demir bilye verdiği bir çocuk” olarak Berkin Elvan’dan bahsederken, aynı gün yaşamını yitiren Burak Can Karamanoğlu içinse “şehit” ifadesini kullanmıştı. Konuşmasının devamında ise Berkin Elvan ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Polis orada yüzü poşulu elindeki sapanla demir bilyeleri savuran o kişinin kaç yaşında olduğunu nereden ayıracak? Kılıçdaroğlu bunun ekmek almaya gittiğini söylüyor, dürüst ol dürüst! Ne ekmek alması, ne alakası var? Ve çok enteresan, annesi diyor ki evladımın katili Başbakan diyor… Evladınızın mezarına karanfil ve demir bilye atışınızı anlamadım? O demir bilyeyi acaba niçin atıyorsun evladının mezarına? Neyin mesajını veriyorsun? Aynı şeyi baba da söylüyor, Bakın biz başka baba da tanıdık ve DHKP/C terör örgütü o akşam geliyorlar, benim eski muhitim, oradan geçerken gecenin karanlığında daha 3 ay oldu askerden geleli Burak yavrumuzu maalesef orada şehit ediyorlar. Burakcan’ın elinde sapan yoktu, silah yoktu, sadece evinin önünde olan bu yavruyu orada şehit ediyorlar ve sokakta toplanan kovan sayısı 42. Bunlar bu teröristlerle elele ve o yavrumuzu öldürenler işte Kılıçdaroğlu’nun gayriresmi illegal cellatlarıdır bunu böyle bilelim”

Bu sözler nedeniyle Halkevleri Hukuk Dairesi, başbakan hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla yargılanması talebiyle 17 Mart Pazartesi günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. 

 17 Mart 2014

Haberin kaynağı için tıklayınız; http://www.sendika.org