Muhalefet: Marmara İletişim’de “Gezi” cezası kesilen asistanlar, sosyal medyada hedef gösteriliyor

Yasal sendikal hakkını kullandığı için işten atıldı, şimdi de sosyal medyada saldırıya uğruyor

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ndeki iki araştırma görevlisi, Dr. Figen Algül ve Can Özbaşaran, Gezi eylemleri sırasında yasal sendikal haklarını kullanarak iş bırakma eylemine katıldıkları için açılan soruşturma, geçen hafta okuldan atılmalarıyla noktalanmıştı.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin araştırma görevlisi Dr. Figen Algül, yasal grev hakkını kullanması sebebiyle işten atılmakla kalmadı, şimdi de sosyal medyada hükümet yandaşları tarafından saldırıya uğruyor.

Atılma kararının kamuoyuna yansıdığı gün özlük dosyasındaki kişisel bilgileri sızdırılarak ve fotoğrafları kullanılarak hakarete uğrayan Dr. Algül hakkında yazılanların paylaşıldığı Twitter hesabının ise, “fakülte dekanlığı güdümünde” olduğunu iletti.

Uzunca bir süredir Dekan Yusuf Devran’ın baskıcı yöntemleri kamuoyunun gündemindeydi.

Dr. Figen Algül, çeşitli fotoğrafları kullanılarak kadın bedeni üzerinden hedef tahtasına oturtuldu. 6 Mart’ta açılan “Demokrasi Ruhu” adlı Twitter hesabından Dr. Algül’e ait kişisel bilgiler ve çeşitli fotoğrafları paylaşılmaya başlandı. Dr. Algül’ün özlük dosyasından ulaşılabilecek doktora tezi, katıldığı sınavlar ve başkaca bilgilerinin bulunduğu bilgilerin sızdığı Twitter hesabının, fakülte dekanlığının güdümünde olduğu belirtildi.

Dr. Algül’ün doktorasının aşamaları, bu konuda dekanlık ile arasındaki paylaşımlar, girdiği sınavlara ilişkin detaylar, beklediği yardımcı doçentlik kadrosuna ilişkin bilgiler hesaptan paylaşıldı. Başka hesaplardan bu iddianın dile getirildiği mesajlar, “Demokrasi Ruhu” adlı hesabın sayfasında paylaşıldı. O tweet’lerde -”Marmara İletişim dekanlığı güdümünde yeni bir hesap daha açıldı.”, “@demokrasiruhu Marmara İletişim’de işten çıkarmaları haklı gösterebilmek için hak hukuk yetmeyince hakarete geçildi anlaşılan” yazıldı.

13 Mart 2014

Haberin kaynağı için tıklayınız: muhalefet.org