Bianet: DİSK “Özgür olana kadar mücadeleye devam”

Gezi direnişi sırasında polisin uyguladığı şiddeti protesto etmek amacıyla bir günlük genel grev kararı alan DİSK’e bağlı işçiler Şişli’den yürüyüşe başladı.

disk

Gezi Direnişi’ne karşı polisin uyguladığı şiddeti protesto eden ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile birlikte bir günlük genel grev kararı alan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı işçiler, Şişli’de bulunan DİSK Genel Merkezi önünde saat 16.00’da toplandı.
İşçiler saat 16.20 itibariyle Halaskargazi Cadesi’ne çıkarak Taksim yönüne doğru yürüyüşe geçti.
Sokaktan geçen ve evlerinde olan halk da tencere tava ve alkışlarıyla DİSK kortejine destek veriyor.

Grup, saat 16.50 itibariyle Osmanbey Metro Durağı’nı geçti. Çevik Kuvvet ise Pangaaltı Metro Durağı hizasında iki TOMA ve çok sayıda polis ile yolu kesmiş durumda.

Polise ait TOMA’ların yanında bir tane de jandarma TOMA’sı bulunuyor.

DİSK kortejinin “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Her yer Taksim her yer Direniş”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla bu yöne doğru yürüyüşü devam ediyor.

Çerkezoğlu: Artık eskisi gibi olmayacak

DİSK korteji polis barikatına yaklaşık 100 metre uzaklıkta durdu. Saat 17.00′de burada bir açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Gezi Direnişi süresince polis saldırısıyla hayatını kaybedenleri andı.

Kentlere sahip çıkmak için başlayan bu mücadelenin Türkiye halklarının hak ve adalet mücadelesine dönüştüğünü söyleyen Çerkezoğlu, artık bu ülkede hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını vurguladı.

Türkiye tarihinin en büyük kırılmalarından birinin yaşandığını ifade eden Çerkezoğlu, şiddete ve baskıya boyun eğmeyeceklerini belirtti ve ekledi:

“Kadınlar, gençler, çocuklar özgür olana kadar bu mücadele devam edecek.”

Dr. Aktan: Polisin yanında artık asker de sokakta

TTB Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan ise bu ülkenin demokrasi, barış ve özgürlük istediğini belirterek halkın 20 gündür meydanlarda bunu ifade ettiğini söyledi.

“Bugün yurttaş duyarlılığını polis şiddetiyle bastırmaya çalışan AKP duvara çaptı. Hak ve adalet isteyen insanlarımız öldürüldü, binlercesi sakat bırakıldı. Buna karşın çarpıtma kampanyası başlatıldı.

“Halkın direncini kıramayan AKP meseleyi ‘çevre’ye indirgedi ve akıl almaz saldırı kampanyası başlatıldı.

“Hak arayışımızın sembolü olan Gezi Parkı kimyasal gazlarla ve polis şiddetiyle işgal edildi.
Tüm insani değerler ayaklar altına alınarak çocuklar ve yaşlılar dahil insanlar akıl almaz saldırılara maruz kaldı. Polis şiddeti başbakanın mitinglerde verdiği talimatlarla yapıldı.

“Ancak halk zekayla aşkla karşı koymayı sürdürüyor. Sokaklarda artık polis TOMA’ları ve akreplerinin yanında jandarma TOMA’larını ve askeri birlikleri görmeye başladık.”
DİSK grubu polisin Pangaaltı’da oluşturduğu barikata daha fazla yaklaşmayarak saat 17.20 itibariyle dağılmaya başladı. (EKN)

17 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org