Radikal: Berkin 16 kiloluk haliyle tüy gibi uçup gitti, Acısı çok ağır oldu

Berkin 14′ünde gaz fişeğiyle vuruldu, 15′ine komada girdi, dün de yaşam savaşını kaybetti. Ancak acısı her kesimden insanı buluşturdu.

berkin-cenaze

Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeği başına isabet eden 15 yaşındaki Berkin Elvan, 269 günlük direnişinin ardından dün hayata veda etti. Türkiye ‘uyan Berkin’ diyerek iyileşmesini beklediği çocuğun acı haberini, ailenin attığı tweet’ten öğrendi: “Halkımıza: Saat 07.00 Berkin Elvan’ı, evladımızı kaybettik. Başımız sağ olsun.” Haberin ardından Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önüne akın oldu. Eylemler dalga dalga birçok ile yayıldı.

Berkin Elvan’ı Türkiye 16 Haziran 2013 günü Gezi eylemleri sürerken ekmek almak için çıktığı evine bir daha dönemeyen çocuk olarak tanıdı. Okmeydanı’nda polis protestoculara müdahale ederken başına gaz fişeği isabet etmiş ve komaya girmişti. Ondan sonra da ailesinin yanı sıra tüm Türkiye’den ‘diren Berkin’, ‘uyan Berkin’ dileklerinin eşlik ettiği bir süreç başlamıştı.

Gezi olaylarındaki 8. ölüm

Ancak Berkin 5 Ocak 2014 günü de 15. yaşına, uyutulduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde komada girmişti. 16 kiloya kadar düşen Berkin yaşam mücadelesini dün sabah kaybetti. Berkin’in ölümüyle Gezi eylemlerinden bugüne yitirilen can sayısı sekiz oldu. Elvan’ın ölüm haberini alıp hastaneye koşanlar yas havasında Okmeydanı Cemevi’ne ilerlerken, iki polis otobüsü grubun bulunduğu caddeye girdi. Polislerin kendilerine müdahale için gönderildiğini düşünen gruptan bazıları taş attı. Polisler de gaz bombasıyla karşılık verdi. Birkaç gaz bombası hastane avlusuna düştü. Gazın hastane bahçesine yayılmasıyla hem Berkin Elvan için toplananlar hem de kimi hastalar ve yakınları etkilendi. Bu arada, polisin gelişigüzel attığı gaz fişeklerinden biri Ramazan Apaydın adlı gencin gözüne isabet etti. Yaralanan genç, tedavi altına alındı.

Berkin’in ölümüyle yıkılan anne Gülsüm Elvan, “Benim kuzumu Allah almadı, Tayyip Erdoğan aldı. Bir kurşun da bana sıksınlar, yanına yollasınlar” diye ağıt yaktı.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da “Bugün biz Berkin’imizi sonsuzluğa uğurladık ancak benim çok geniş ve büyük bir ailem var. Ülkenin her bir yerinde milyonlarca Berkin var. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Açıklamaların ardından cenaze Okmeydanı Cemevi’ne götürüldü.

Berkin’in annesini Ali İsmail’in annesi teselli etti

Gezi Parkı gösterileri sırasında Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve ağabeyi Gürkan, Ankara’da bir polisin açtığı kurşunla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, İstanbul’da olaylar sırasında otomobil çarpması sonucu can veren Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali ve ağabeyi Muharrem de Elvan ailesini yalnız bırakmadı. Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, Gülsüm Elvan’a sarılarak teselli etti.

Yüzlerce kişinin Okmeydanı Cemevi’nde bekleyişi sürerken, Adli Tıp Kurumu önünde bir başka grup toplandı. CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, kuruma giderek avukatlara eşlik etti. Cihaner, kurumdan çıkarken yaptığı açıklamada, “Olayın sorumlusu, gaz kapsülünü sıkanlar kadar, bu emri verenlerdir. Ama maalesef bugüne kadar ne hukuk sistemi sorumluları açığa çıkarabildi ne de idari olarak etkin soruşturma yapılabildi. Bundan sonra iktidarın söyleyeceği her söz timsah gözyaşlarıdır. Başbakan çıkıp ‘Emri ben verdim’ dedi. Bu işi yapanları kahraman ilan etti. Doğrudan doğruya tetiği sıkanlar kadar siyasi iktidarın da bunda sorumluluğu vardır” dedi.

Cenazesi bugün

Otopsi bittikten sonra cenaze Okmeydanı Cemevi’ne götürüldü. Bu arada kalabalıktan dolayı izdiham yaşandı. Anne Gülsüm, oğlunun cenazesini cemevinin penceresinde ağlayarak karşıladı. Berkin’in ablaları Özge, Gamze ve Dilay da pencerede gözyaşlarına boğuldu. Ablaları Berkin için “Yavrum neredesin” diye bağırdı. Cemevine getirilişi sırasında tabuta karanfiller atıldı.
Cemevinin bulunduğu sokakta ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’ pankartları asıldı. Cenazesinin getirilişi sırasında kalabalık, “15’inde fidan Berkin Elvan”, “Berkan Elvan ölümsüzdür”, “Hepimiz Berkin’iz öldürmekle bitmeyiz”, “Berkin’in katilleri hesap verecek” diye slogan attı. Cenaze için bugün saat 12.00’de Okmeydanı Cemevi’nde toplanılacak. Berkin, buradan Şişli’ye götürülerek saat 15.00’te Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

‘Aneey senin ayağın sakat, bir şey olursa kaçamazsın…’

Berkin Elvan’ın ekmek almaya gidip dönemediği o günü annesi Gülsüm Elvan, Reyan Tuvi’ye anlatmıştı. Tuvi’nin anne Gülsüm Elvan’la yaptığı söyleşi 17 Kasım 2013’te Radikal2’de yayımlanmıştı. Yazıda Berkin Elvan’ın ekmek almaya gittiği gün şöyle anlatılıyordu: (…) Gülsüm Elvan, Berkin’in o gün uğrayamadığı fırının önünden geçip evine gidiyor. O günü unutamıyor: “Cumartesi gecesi Gezi’ye destek için Okmeydanı’nda yürüyüş vardı. Gazdan ne evde durabiliyoruz, ne dışarıda. Sabaha kadar ayaktaydık, gün doğarken etraf sakinledi. Tanıdık birini bulursam alır kahvaltıya getiririm diye ekmek almak için fırına gitmeye hazırlanıyordum.” Berkin, aniden annesinin elindeki 5 lirayı çektiği gibi kapıya fırlıyor ve “Aneyyy, senin ayağın sakat, bir olay olursa koşamazsın, kaçamazsın, ben gideyim, hem sokakta arkadaş bulursam kahvaltıya getirebilir miyim?” diye soruyor. Berkin, sokakta bir arkadaşına rastlayıp top oynamak için sözleşiyor ve o sırada çatışma seslerini merak edip yolunu değiştiriyor. Gaziler Sokağı’nın köşesinden kafasını uzattığında bir binadan “Berkin” diye bağrıldığını duyuyor. Kafasını çevirip yukarı bakıyor… Elvan ailesi o pazar sabahı, kahvaltı masasında bir araya gelemedi. O ekmek o sofrada hiç kimseyle paylaşılamadı. Berkin’e nişan alan polisi gören mahallelinin “geri kaç” uyarısına vakit bile kalmadı.. Tam onu aramaya çıkıyordum ki zil çaldı. Berkin kafasından yaralandı, hastaneye götürüldü dediler. Çıktık, daha bibergazı kokusu ve polisler vardı. Berkin ameliyata alındı dediler. Avukatlar gelip bibergazı kapsülü dediklerinde yıkıldık, bittik… Polisler yolu kapattığından ambulans hiç gelememiş. Oğlumu getirdiklerinde kalbi atmıyormuş.”

Gül: Haberi görünce çok üzüldüm

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Berkin Elvan’ın ölüm haberini görünce çok üzüldüğünü söyledi.Gül, Nijer Cumhurbaşkanı’yla yaptığı görüşmenin ardından Berkin’in ölümüyle ilgili şöyle konuştu: “Bugün haberi görünce üzüldüm gerçekten. Bu olay olduğunda 14 yaşında bir çocuğumuzdu. Bugün hayatını kaybettiğini öğrendim. Ailesine başsağlığı diliyorum. Yeni acıların yaşanmasına fırsat verilmeme gerektiğini buradan altını çizmem gerekiyor. İstanbul valisi ile dün görüşmüştüm eminin gerekli dikkat gösterilecektir.”

Hükümetten ilk açıklama Elvan’dan

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Berkin Elvan’ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Elvan, “Ailesine başsağlığı diliyorum. Bu tür olayların hiçbir şekilde tekerrür etmemesini diliyoruz. Son derece üzücü bir hadise” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Berkin bizim evladımız. Bizim çocuğumuz” ifadesine yer verdi. Elvan’ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirten İslam, ailenin acısını paylaştığını ve başsağlığı dilediğini kaydetti.

Müzik sustu, boykot başladı

Berkin Elvan’ın ölümünün ardından CHP ve BDP dün seçim çalışmalarında müziği susturdu. Beyoğlu esnafı dün akşam için müzik çalınmayacağını açıkladı, bazıları kepenk kapattı. Redd grubu da Sakarya konserini erteledi. Birçok kültür sanat etkinliği yapılmadı. Kumbaracı 50, Sahne 3, Mekan Artı, Tiyatro Yan Etki, Emek, 6’dan Sonra ve Asmalı Sahne tiyatro oyunlarını iptal etti. Sadri Alışık Kültür Merkezi de “Bugün SAKM akademimizdeki derslerimiz Berkin Elvan kardeşimizin bizi derinden üzen ölümü nedeniyle iptal olmuştur…” açıklaması yaptı. Üniversitelerde öğrenciler protesto amacıyla ders boykotu başlattı. Birçok ilde de avukatlar iki gün boyunca duruşmalara girmeme karar aldı.

TÜSİAD: Hiçbir şey onun hayatından önemli değildir

Berkin Elvan’ın ölümünün ardından Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) de açıklama yaptı. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın açıklaması şöyle: “Berkin Elvan’ın aylardır sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetmesinden derin bir üzüntü duyuyoruz. Gezi Parkı olayları sırasında oluşturulan hoşgörüsüz atmosferin bedelini ülke olarak, gencecik insanlarımızın kaybı ve çok sayıda kişinin sakat kalmasıyla ödedik. Hiçbir şey 15 yaşındaki bir çocuğun ve Gezi olaylarında kaybettiğimiz diğer gençlerimizin hayatından daha önemli değildir. Başta ülkeyi yönetenler olmak üzere, hepimizin görevi, gençlerimizin, hukuk güvenliği altında, temel hak ve özgürlüklerini huzurla, umutla ve güvenle yaşayabilecekleri bir ortamı sağlamaktır. Berkin Elvan’ın vicdanımızı sızlatan son kayıp olmasını umut ederiz. Başta Berkin Elvan’ın ailesi olmak üzere, tüm yakınlarına ve tüm vatandaşlarımıza başsağlığı ve sabır dilerim.”

Murat Ülker ve İlker Başbuğ’dan da Twitter mesajları

MURAT ÜLKER: (Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı) “Rahmetli abim Ali’yi sokakta bir kaza sonrası kaybettiğimizde beş yaşındaydım. Genç yaşta ölüm daha bir üzücü! Başımız sağolsun.”
HALİDE İNCEKARA: ( AK Parti İstanbul Milletvekili) “Şiddet sever terör severler bir genci daha annesinin yüreğini yakarak kurban aldı. Yeter gençlerimiz ve anneler yanmasın.”
MEHMET ŞİMŞEK: Sevgili Berkin Elvan’ı kaybettik, acımız çok büyük, kendisine Allah’tan rahmet ailesine de sabır ve başsağlığı diliyorum, mekânı cennet olsun
İLKER BAŞBUĞ: Verdiği yaşam mücadelesine küçük bedeni daha fazla dayanamayan Berkin Elvan’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı dilerim.
MUSTAFA SARIGÜL: Tarif edilemeyecek bir acı yaşıyorum. Küçük Prens’i kaybettik.
MANSUR YAVAŞ: İstanbul’da Gezi olayları sırasında yaralanan Berkin Elvan’ı kaybettik. Ben ailesine sabır ve baş sağlığı diliyorum.
PERVİN BULDAN: Ama susacağım Berkin Susmak sözümü büyütür Berkin Söyleyemediğim her şeyi büyütür Susmak erdemdir Susacağım #BerkinElvan
ÜMİT BOYNER: Berkin Elvan ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyorum.Mekânı cennet olsun.
CEM BOYNER: Kalbimizin bir parçasını da götürdün çocuk.
ATA DEMİRER: Ailesine yakınlarına sabırlar dilerim..Berkin’i kaybetmişiz.

Serkan Ocak
12 Mart 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr