Açık Radyo: Şimdi Berkin’i selamlama zamanı

16 Haziran’da Gezi direnişi sırasında İstanbul Okmeydanı’nda polis tarafından atılan bir gaz fişeği ile kafasından vurulan Berkin Elvan 269 gün direndikten sonra dün sabah hayata gözlerini yumdu. Berkin’i vuran polis henüz tesbit edilmedi ve soruşturmadan bir sonuç çıkmadı.

berkin_anne3

Dün sabah Berkin Elvan’ın ailesine destek olmak için hastanenin önüne gelenlere polis biber gazıyla saldırdı. Berkin’in annesi Gülsüm Elvan hastanenin önünde, “Benim oğlumu Allah almadı, Tayyip Erdoğan aldı” diye feryat etti.

berkin_cemevi

Berkin Elvan’ın cenazesi dün öğlen Okmeydanı Cemevi’inde bekleyen ailesi ve binlerce kişi tarafından karşılandı. Gezi Parkı direnişinde hayatını kaybedenlerin aileleri de Okmeydanı Cemevi’ndeydi. Kalabalık, Okmeydanı Cemevi’nin önünden bütün gün ve gece ayrılmadı. İnsanlar cemevinin önünde yakılan büyük ateşin etrafında ısındılar.

Dün bütün gün ve gece boyunca, bütün Türkiye’de Berkin Elvan’ın öldürülmesinden sorumlu olanların hesap vermesi için eylemler vardı.

Eskişehir

Eskişehir

İstanbul, Ankara, Dersim, Diyarbakır, Trabzon, İzmir, Mersin ve daha bir çok şehirde eylem yapıldı.

Kadıköy

Kadıköy

Taksim

Taksim

Polis protesto hakkını kullanan eylemcilere, her yerde yine TOMA, gaz ve suyla saldırdı. Mersin’de TOMA’nın çarptığı iki kadından birinin durumu ağır.

Paris

Yurtdışında da New York, Washington DC., Londra, Paris, Stockholm gibi büyük şehirlerde, Berkin’in ardından adaletin yerini bulması talebiyle eylemler yapıldı.

berkin_olumsuzdur

Eylemlerde en sık duyulan sloganlardan birkaçı şöyleydi: “Katil devlet hesap verecek”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Katil var!”

berkin_odtu

Yine tüm ülkede ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi dahil olmak üzere pek çok üniversitede ve liselerde öğrenciler desrleri boykot ettiler ve eylemler yaptılar.

İzmir Karataş Lisesi

İzmir Karataş Lisesi

Dün gece İstanbul’da Beyoğlu esnafı topluca müzik çalmama kararı aldı, canlı müzik programları ve konserler iptal edildi. Kadıköy’de de pek çok eğlence mekânı “Cenazemiz var” diyerek kapalıydı. Pek çok bağımsız tiyatro grubu da dün gece oyunlarını iptal ettiler.

Berkin Elvan’ın cenazesi için program, bugün (12 Mart) 12:00’de Okmeydanı Cemevi’nde yapılacak tören ve ardından 15:00’te Şişli Meydanı’ndan Feriköy Mezarlığı’na yürüyüş olarak duyuruldu.

berkin_cagri

12 Mart 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; acikradyo.com.tr