Radikal: Gaz bombası altında hasta tedavi ettiler

Pazar günü Beyoğlu İpek Sokak’ta gazdan dolayı kepenk indiren gönüllü reviri polis içeride yaralılar ve sağlık çalışanları varken ablukaya aldı, kapalı kepenklere saldırdı.

gezi-sağlıkekibi

Taksim’de dün çıkan olaylar sırasında Beyoğlu İpek Sokak’ta kurulu gönüllü revir de polis tarafından defalarca ablukaya alındı. Revirin kapalı kepenklerine polisler tarafından bazı cisimler fırlatıldı.

Revirden bir sağlık çalışanının aktardığı bilgiye göre polis baskınlarına rağmen dün 15 yaralı tedavi edildi, plastik mermi ve gaz fişeğinden yaralanan iki kişinin de ambulansla Taksim İlkyardım Hastanesi’ne sevki sağlandı. Revire gelen vakalar çoğunlukla gazdan etkilenme ve tazyikli suya bağlı yanık ve alerjik reaksiyonlar oldu.

İsmini vermek istemeyen sağlık çalışanı, ‘‘Sürekli gaz altında olsak da polis sokağa saldırmadıkça aktif çalışabiliyoruz. Bugün üç dört kere gazdan içeri kaçıp kepenkleri kapattık bu sefer de kepenklere coplarla vurmaya başladılar. Dün de kepenklere gaz bombası attılar. Sıraselviler’de çok yoğun bir müdahale oldu ama yaralılar bize ulaşamadı’’ diye konuştu.

REVİRLERE FİŞLEME

Sağlık Bakanlığı perşembe günü İstanbul Tabip Odası’na ( İTO ) gönüllü revirler hakkında soruşturma açıldığını bildirmiş ve bu revirlerde görev alanların isimleriyle tedavi gören hastaların listesini istemişti.

Bakanlığı protesto eden İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, “Biz hekimler hiç kimseden izin almayız. Nerede olursak, olalım, o anda sağlık hizmetine ihtiyacı olan kim varsa, hemen o hizmeti vermek durumundayız. Bunu yapmazsak, o zaman suç işlemiş oluruz” diye konuştu.

YÜZDE 98′İNİ GÖNÜLLÜLER TEDAVİ ETTİ

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan da daha önce yaptığı açıklamada olaylar sırasında yaralanarak Sağlık Bakanlığı kuruluşlarına giden hasta sayısının tüm yaralanan hasta sayısının yüzde 2’si olduğunu belirterek, “Kalan yüzde 98 gönüllü sağlık çalışanları tarafından tedavi edilmiştir” dedi.

17 Haziran 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr