Bianet: Ekmek Fabrikası Açılışında Berkin Protestosu

Uludağ Üniversitesi’nde belediye başkanının da katıldığı ekmek fabrikası açılışında öğrenciler “Berkin için ekmek almaya geldik” sloganlarıyla protesto gerçekleştirdi.

bursa

Fotograf: Twitter

 

Uludağ Üniversitesi’nde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla yapılan ekmek fabrikası açılışında öğrenciler, ekmek almaya giderken  kafasından vurulan ve bu sabah hayatını kaybeden Berkin Elvan için protesto yaptı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle kampüs içinde kurduğu BESAŞ Bursa Emek ve Besin Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Ar-Ge merkezi bugün açıldı.

bursa2

Fotoğraf: bursa.bel.tr

 

Öğrenci Koletifleri üyeleri ekmek almak için çıktığı evinden polisin attığı gaz fişeğiyle vurulan Berkin Elvan’ın hayatını kaybettiği günde yapılan açılışta protesto gerçekleştirdi. Uludağ Üniversitesi öğrencisi ve Öğrenci Kolektifleri Yürütme Kurulu Ömer Gür protestoyu bianet’e şöyle anlattı:

“Saat 11.30’daki açılış için çevik kuvvet ekipleri, özel güvenlik birimi ve AKP seçim araçları kampüse girdi. Açılış alanına alınmadık. Açılışa yakın mesafede ‘Berkin için ekmek almaya geldik’ ve ‘ Katil AKP, üniversiteden defol’ sloganları attık. Bu sırada özel güvenlik görevlileri ile arbede yaşandı. Açılışın ardından belediye başkanı ve beraberindekiler okuldan ayrıldı.”

Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesi üzerine pek çok şehirde yapılan oturma eylemleri Bursa’da heykelde gerçekleşiyor. (BK)

11 Mart 2014

Haberin kaynağı için tıklayın; http://www.bianet.org