Vatan: Dilan’a gazı kim attı?

dilan-dursunGezi eylemleri sırasında Dilan Dursun’un Akrep’ten atılan gaz bombasıyla başından vurulmasıyla ilgili şüpheli 4 polis 8 ay sonra ifade verdi. Polisler Dursun’u vurmadıklarını hangi araçtan vurulduğunu görmediklerini iddia etti.

Gezi eylemlerinde başından vurulan ve hayatını kaybeden Ethem Sarısüklük için 16 Haziran günü Kızılay’da yapılamak istenen cenaze törenine polisin müdahale etmiş, Dilan Dursun Akrep’ten atılan gaz bombasıyla başından vurulmuştu. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet savcılığa Temmuz ayında o gün kullanılan Akrep araçlarında görevli 5 polisin ismi göndermişti.

8 AY SONRA İFADE

İsimleri belirlenmiş olmasına rağmen haklarında 8 ay hiçbir işlem yapılamayan 5 polisin 4’ü 20 Şubat’ta soruşturma savıcısı Ali Kuşçu’ya ifade verdi. Polis Adem Şahin ise yıllık izinde olduğu gerekçesiyle ifade vermeye gelmedi.

“ÖNÜMDEKİ ARAÇ GAZ ATIYORDU”

Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Şube Müdürlüğü’nde komiser yardımcısı olan Kadir Bozoğlu ifadesinde gelen talimat üzerine Kurtuluş Kavşağı’na doğru gittiğini, kendi aracının önünde iki shortland (Akrep) ile bir TOMA olduğunu belirterek, “Öndeki shortland araçlardan eylemcilere gaz atıldığı için benim içinde bulunduğum araçtan iki kez gaz atıldı. Benim içinde bulunduğum araç olay yerine geldiğinde yerde yatan bir vatandaş olduğunu gördüm. Araçtan inerek yanına gittim. Yanında iki kişi vardı. Merkeze anons ederek ambulans istedim. Ambulans gelmeden önce olay yerine beyaz bir araç geldi. Gaz maskesi olan bir polis yaralıyı kucaklayarak araca bindirdi. Önümde giden shortland aracı kimin kullandığını biliyorum. Benim aracımdan atılan gazla yaralanması mümkün değildir” dedi.

DİLAN’I VURAN TEM ŞUBENİN ARACI

Çevik kuvvet polisi Alican Özkan Muş’tan gelen shortland aracında “gazcı” olarak görev yaptığını ancak o gün gaz kullanıp kullanmadığını, olay yerine gidip gitmediğini hatırlamadığını söyledi. Özkan, “İçerisinde olduğum araç beyaz renkli mavi şeritli araçtır. Fotoğraflardaki aracın rengi yeşil TEM ekiplerinin kullandığı araçtır” dedi.

ELAZIĞ TEM’İN ARACINDAYDIM

Çevik Şube Müdürlüğünde komiser yardımcısı olan Ali Hızarcı ise içerisinde bulunduğu aracın yeşil renkli ve Elazığ TEM şubeye ait olduğunu belirterek, olaydan 3 saat sonra Kurtuluş Kavşağı’na gittiğini gaz tüfeği kullandığını ancak olayla ilgisi olmadığını iddia etti. Çevik kuvvet polisi Erdem Bekem, Sarısülük’ün Batıkent’ten kaldırılan ve Kızılay’a götürülmek istenilen cenazesi için Batıkent’te görevli olduğunu söyledi o gün hiç müdahalede bulunmadığını anlattı.

GÖRÜNTÜLER İÇİN YENİDEN İNCELEME

Öte yandan Dursun’u avukatları, Dursun’u vuran Akrep aracının plakasının, araçtaki polis memurunun kim olduğunun ve olay yerinde bulunan diğer akrep araçlarının plakalarının tespiti amacıyla görüntüler üzerinde Jandarma Kriminal tarafından inceleme yapılmasını talep etti. Görüntülerin TÜBİTAK veya Jandarma’ya gönderilmesi bekleniyor.

Çınar Özer
4 Mart 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.gazetevatan.com