Evrensel: Attığı tweet nedeniyle yargılanıyor

attigi-tweet-nedeniyle-yargilaniyor

Yurt Gazetesi İzmir Haber Sorumlusu Ahmet Çınar, geçen yıl Gezi direnişi  sırasında Twitter hesabından paylaştığı cümleler nedeniyle yargılanacak.  Çınar’ın, Gezi olayları sırasında attığı üç tweetle ilgili hazırlanan iddianamede özellikle, “11 Haziran gecesi itibarıyla CNN International dünyaya ilan etti: Avrupa’nın yeni Hitler’i Tayyip’tir” şeklindeki paylaşımında Başbakan Erdoğan’a yönelik, hakaret suçu işlendiği ileri sürülüyor.

Davanın ilk duruşması 6 Mart 2014 Perşembe günü İzmir 7. Sulh Ceza Mahkemesinde görülecek. TGS İzmir Şubesi yönetici ve üyeleri, saat 9.00’da başlayacak duruşma öncesi  İzmir Adliyesi C kapısında bir araya gelerek meslektaşlarıyla dayanışma göstereceklerini belirtti.

tweet2

Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan TGS İzmir Şubesi, Twitter hesabı üzerinden takipçileriyle paylaştığı cümleler nedeniyle cezalandırılması talep edilen ilk gazetecinin sendika üyesi Ahmet Çınar olduğunu belirtti.

TGS İzmir Şubesinin yaptığı açıklamada, Çınar’ın yargılamaya konu olan tweetlerinin eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek, “Asıl yargılanmak istenen ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkıdır. Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şubesi olarak, bu yaklaşıma karşı çıkıyoruz, itiraz ediyoruz, hayır diyoruz” denildi.

5 Mart 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net