Habersol: ‘Polis istedi, şalteri kapattım’

alismail_aym_ic_0_1_0

Ali İsmail Korkmaz davasının tanıkları dünkü duruşmada dinlendi. Otel sahibi Erdoğan Gözseçen, o gece otel kamerasının çekim yapmaması için polisin isteği üzerine şalteri indirdiğini söyledi.

Eskişehir’de Gezi Direnişi protestolarına katıldıktan sonra bir sokakta tekme ve sopalarla dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında tanıklardan 14’ü Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinlendi. 11 tanık, ana davaya bakan Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade verecek.

Duruşma salonunun dolduğu gözlemlenirken, duruşmaya 100’e yakın avukat müdahil olarak katıldı.

Tanıklardan Beşik Otel’in sahibi Erdoğan Gözseçen’in ifadesi şok yarattı. Otel sahibi ifadesinde polisin kamera olup olmadığını sorduğunu ve “var” demesi üzerine polisin isteğiyle şalteri indirdiğini söyledi. Gözseçen, “Polis bizden kamera kaydını kapatmamızı istedi. Ben de şartelleri indirdim. Niye kapatmamı istediklerini bilmiyorum. Olaydan sonraki günlerde polisler otele gelerek kamera kayıtlarını teslim aldı” ifadelerini kullandı. Ayrıca otel sahibi polislerin gençleri acımasızca darp ettiğini ve tanık Doğukan Bilir’in dövülme anını gördüğünü söylerken sopalı saldırgan Serkan Kavak’ın gençlere saldırdığını da belirtti. Tanık Doğukan Bilir ise ifadesinde olay günü polisler tarafından aynı sokakta darbedildiğini ve kendisini darbeden kişinin yüzünde maske elinde jop olduğunu kaydetti.

‘Görüntüler silinmişti’

Tanık Mustafa Ayaş teknisyen olduğunu ve görüntüler açılmıyor diye otele çağrıldığını belirtti. Otele gittiğinde otelde polislerin olduğunu ve görüntülerin açıldığını belirten tanık, “Görüntüleri onlara açtım, polislere nasıl yedekleyeceklerini öğrettim. Bir hafta sonra gittiğimde görüntüler bilgisayardan silinmişti” ifadelerini kullandı. Tanıklardan istihbarat bölge müdürü olduğunu öne süren Mehmet Beyazıt Mallı’nın ifadesi de polisleri aklamaya çalıştığı gerekçesiyle müdahil avukatların tepkisine neden oldu. Duruşmaya gelmeyen tanıklar Yılmaz Balkan ile Koray Demirel’in zorla getirilmelerine karar veren mahkeme, duruşmayı 11 Nisan 2014’e erteledi.

Tanıkların dinlenmesinin ardından müdahil avukatları adliye önünde kısa bir açıklama yaptı. Avukatlar, tanıkların ifadelerinin “hüküm” niteliğinde olayı ortaya koyduğunu ifade ederken Ali İsmail’in katillerinin peşini bırakmayacaklarını söyledi. Ayrıca adliye önünde duruşmaya destek amaçlı gelen gruplar “Ali’ye kıyanlar, memleketi soyanlar” sloganları attı.

1 Mart 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız: haber.sol.org.tr