Bianet: Başbakan’ın Kabataş iddiası görüntülerde yok

Başbakan Erdoğan’ın Gezi direnişi sırasında Kabataş’ta başörtülü bir kadına saldırıldığı yönündeki iddialarına ilişkin kamera görüntüleri yayınlandı. Görüntülerde herhangi bir saldırı görülmüyor.

kabatas

Gezi direnişi sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Başörtülü bacıma Kabataş’ta saldırdılar” dediği görüntüler Kanal D Haber’de yayınlandı.

Görüntülerde herhangi bir saldırı gözükmüyor.

1 Haziran günü Kabataş’ta başörtülü bir kadın bebeğiyle birlikte durakta beklerken, belden yukarıları çıplak, ellerinde deri eldivenler, başlarında siyah bandanalar bulunan 80-100 kişilik bir grubun kendisine saldırdığı, hatta üstüne çiş yaptığı iddia edilmişti.

Ancak bu akşam Kanal D haberde yayınlanan görüntülerde olay şöyle gelişiyor:

* Saat 19.42’de başörtülü kadın elinde bebek arabasıyla Kabataş tramvay durağının karşısındaki kaldırıma geçiyor, ve eşini beklemeye başlıyor.

* 19:43′de, yanından 8-10 kişilik bir grup geçiyor. Bir hareketlenme yok. Kalabalık, kısa süre içinde genç kadının yanından uzaklaşıyor. Çevrede de olağandışı hiç bir hareketlilik gözlenmiyor.

* 19:48:15′de 10-15 kişilik bir başka grup geliyor. Develioğlu’nun yanında 30 saniye kadar duraklıyorlar. Polise göre burada söz dalaşından dolayı bir hareketlilik oluyor. Grup 19.50′de görüntüden uzaklaşıyor. Çevrede yine bir olağanüstülük gözlenmiyor. Kabataş iskelesinin güvenlik görevlileri de normal işlerine devam ediyor.

* Kadın, 19:48 – 19:58 arası kaldırımda sabit olarak bekliyor. Çevrede de her şey olağan seyrinde. 19:58′de eşi geliyor.

* Bir dakika sonra, ikisi birlikte yolun karşısına geçiyorlar. 54 saniye sonra da, kameranın görüş açısından çıkıyorlar.

Polis, tam 73 ayrı kameranın görüntülerini topladı tek tek inceledi. Bölgedeki büfecilerin, taksicilerin ifadelerini aldı. Baz istasyonlarından alan taraması yapıp, o zaman diliminde orada bulunan herkesi tespit etti, ifadeye çağırdı.

Onlardan bazılarını da, teşhis için Develioğlu’na gösterdi. İfadesinde ayrıntılı eşkal veren Develioğlu, şüphelileri teşhis edemedi.

İddialar neydi?

Olaydan beş gün sonra polise başvuran kadının anlattıkları gazetelere şöyle yansımıştı:

“Kaldırımda beklediğim sırada, 80-100 kişilik bir grup yanıma yaklaştı. Gruptaki erkeklerin belden yukarıları çıplak, ellerinde eldivenler, başlarında siyah bandanalar vardı. Kalabalıktan bazıları küfür etti, biri de tokat attı. Ardından dört beş kişi üzerime idrarlarını yaptı. Saldırganlardan bazıları da cinsel tacizde bulundu. ”

Adli Tıp Şube Müdürlüğü’ne giden kadın rapor almış, raporda da bacaklarının iç kısmında, kısa sürede geçebilecek beş adet morluk olduğu belirtilmişti. Morlukların, itiş kakış sırasında oluşmuş olabileceği belirtilmişti.

13 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org