Radikal: Bunlar niye örgüt kursun ki!

Taksim Dayanışması üyelerinin ‘Twitter ve Facebook’tan insanları örgütleyerek kamu güvenliğini tehdit eden’ organize suç örgütünün organizatörleri olmakla suçlandığı iddianame, iade edildi.

taksim-dayanisma

Taksim Dayanışması hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Ahmet Tokat tarafından eksik bulunarak iade edildi. Hâkim Tokat, iade kararında, örgüt kurma ve yönetme iddiası yönünden şüphelilerin hangi suçu işlemek için örgüt kurduklarının anlaşılamadığını savundu. Memura mukavemet iddiası bakımından da, iddianamede, kendisine karşı cebir ve tehdit kullanıldığını iddia eden kamu görevlisinin olmadığını vurguladı. Hâkim Polat ayrıca, AKP ’nin aracına da hangi şüphelinin zarar verdiğinin açıklanmadığını kaydederek ‘eksikliklerin’ tamamlanması için iddianameyi savcılığa geri gönderdi.

‘Kime karşı cebir kullanmışlar?’

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Ahmet Tokat iddianame üzerinde yaptığı inceleme sonrası dün verdiği kararda, şüpheliler hakkında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma’ iddiasıyla dava açılmak istendiğini belirterek, “Bir kısım şüphelilerin hangi kanundaki hangi suç veya suçları işleme için örgüt kurdukları veya yönettikleri anlaşılamadığını” vurguladı ve “Hangi kanundaki hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları veya yönettiklerinin açıklanması gerekir” dedi.
Şüphelilerin memura mukavemet suçundun cezalandırılmasının istendiği, bu suç için cebir ve tehdit koşulunun arandığını hatırlatan Tokat, “Dosyamızda kendisine karşı cebir veya tehdit kullanılan kamu görevlisi, müşteki olarak gösterilmemiş olup hangi şüphelilerin hangi görevliye karşı cebir ve tehdit kullandıkları belirtilerek, bu kişinin iddianamede müşteki olarak gösterilmesi” gerektiğine dikkat çekti. Hâkim Tokat, AKP’nin aracına da hangi şüphelinin zarar verdiğinin açıklanmadığını vurgulayarak eksiklikler nedeniyle iddianameyi geri gönderdi.

İddianamede 7.5-29 yıl hapis cezaları istendi

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Nazmi Okumuş tarafından hazırlanan 6 sayfalık iddianamede Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 5 şüpheli hakkında ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’ ve ‘Görevi yaptırmamak için direnmek’ suçlarından 7,5 yıldan 29’ar yıla kadar hapis cezası isteniyordu. Diğer 21 şüphelinin ise ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçlarından 10’ar yıla kadar hapis cezası talep ediliyordu.

‘Olayları yöneten, organize bir suç örgütü’

İddianamede, Taksim Dayanışma Platformu’nun üyeleri şüpheliler Ali Çerkezoğlu, Ayşe Mücella Yapıcı, Beyza Metin, Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu’nun Twitter, Facebook ve çeşitli sosyal, görsel ve yazılı basın aracılığıyla İstanbul halkını Taksim Meydanı’na çağırdıkları, İstanbul’da kamu düzeni güvenliği ciddi şekilde zarar görmesine neden oldukları belirtildi.

Şüphelilerin uzun süre olayları yönettiği ve planladığı anlatılan iddianamede, şüphelilerin bir organize suç örgütü şeklini aldıkları ve bu şekilde hareket ettiklerinin belirlendiği ifade ediliyordu.

Deliller: Deniz gözlüğü, bez maske, limon suyu…

Bazı şüphelilerden baret, eldiven, çift filtreli gaz maskesi, güneş gözlüğü, beyaz renkli bez gaz maskesi, deniz gözlüğü, bez maske, üzerinde Taksim Dayanışması yazan beyaz renk önlük, limon suyu, kask, iki adet demir saplı sapan, bir adet tahta saplı sapan, 67 adet cam bilye ele geçirildiği anlatıldı.

İsmail Saymaz
11 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr