Bianet: Kuzey Ormanları Savunması ATV önündeydi

Kuzey Ormanları Savunması, üçüncü havalimanı, üçüncü köprü, Kanal İstanbul ve Yeni İstanbul projeleriyle tehdit altında olan doğal yaşam alanlarına karşı ATV binasına yürüdü.

KOS

Kuzey Ormanları Savunması, dün üçüncü havalimanı, üçüncü köprü, Kanal İstanbul ve Yeni İstanbul projeleriyle tehdit altında olan doğal yaşam alanları için Abbasağa Parkından ATV Binasına yürüdü.

Üçüncü havalimanın ihalesini Kalyon Grup, Limak, Kolin, Cengiz, MA-PA şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum almıştı.

Aynı zamanda Atv-Sabah medya şirketini satın alan Kalyon Grubu son günlerde gündemde olan Taksim Yayalaştırma, Kıbrıs’a içme suyu gibi birçok büyük projenin de yürütücüsü.

KOS2

Atv binasının önünde iki grup polis ve bir TOMA’yla yolları kesilen eylemcilerin yaptığı basın açıklamasından satır başları şöyle;

”Bu projeler İstanbul’un kuzeyinde tam bir doğal yok oluşa neden olacak. Sadece havalimanı ile 200 bin futbol sahası büyüklüğünde, üçte biri meşe ve kayın karışımı doğal ormanı ile İstanbul’un en önemli sulak alanı, 70 adet canlının yaşadığı 70’i aşkın sulak alan, göl, gölet, Alibeyköy Barajını besleyen 3 dere, akarsu ve kuru dereler, Terkos gölündeki doğal hayat yok olacak.

“Ayrıca İstanbul’un en hassas koridorlarından biri olan Terkos-Haliç-Çekmece ekolojik koridoru ile Göller Arası, Küçükçekmece, Büyükçekmece ve Sazlıdere Havzaları’nın imha edilecek.

“Yetkililer havalimanının ormanlık alana değil eski maden ocakları bölgesine yapılacağını söyleyerek halkı yanıltmış, yer seçiminde 2009 tarihli İstanbul Çevre Düzeni Planı ihlal edilmiş, yıkımı teyit eden ÇED raporu projeyi olumlamış, ihale ÇED süreci tamamlanmadan sonuçlandırılmış ve davalar sürüncemede bırakılmıştır

“Bizler İstanbul’u ve doğayı savunanlar, bu katliamın tanıkları olarak, İstanbul’un kuzeyinin yok edilmesine seyirci kalmıyoruz. Bu projelerde Kuzey Ormanları’nı Kuzey orman köylerini ve kentimizi yağmalamakta ortaklaşan Cengiz, Kalyon, Limak, Ma-Pa, Kolin grubunun suçlarına izin vermeyeceğiz, her yerde peşlerinde olacağız.”

Yasemin Aykaç
9 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org