Radikal: Kırklareli’nde ‘Gezi’ diyene dava

67 bin 360 kişinin yaşadığı Kırklareli’nde her 55 kişiden birine Gezi Parkı davası açıldı.

kirklareli

Kırklareli’nde, Gezi Parkı gösterileri nedeniyle açılan dava ve yargılanacak sanık sayısı bakımından tam bir rekor kırıldı. Son nüfus sayımına göre 67 bin 360 kişinin yaşadığı Kırklareli’de 1-17 Haziran arasında aynı güzergâh üzerinde yapılan, hiçbir şiddet eyleminin meydana gelmediği yürüyüşlerin her birine ayrı ayrı 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet iddiasıyla dava açıldı. Dört savcı tarafından basmakalıp bir şekilde hazırlanan iddianamelerde, en az 1238 sanığın adı yer alıyor. Buna göre, şehirdeki her 55 kişiden biri sanık durumuna düştü.

Hakkında 6 dava açılan emekli öğretmen Mehmet Ali Ataman, “Bizim Kırklareli’nin dokusu hukukla barışıktır. Ömrünü polise uğramadan geçiren insanlar var. Davalar bizde şok etkisi yarattı” dedi. Kırklareli’nin 12 Eylül referandumunda en yüksek “Hayır” oyu veren şehir olduğunu ve bu sol kimliğinin cezalandırılmak istendiğini söyleyen Ataman, ifadeye bile çağrılmadıkları halde dava açıldığını vurguladı.

17 Haziran’daki son eylemle ilgili iddianamede “Şüphelilerin Dingiloğlu Parkı içinde toplandıkları, ellerinde ‘Varsın çapulcu desinler, vatan haini, şerefsiz demesinler, o bize yeter’ ve ‘Evlatlarım devletini, milletini soyan vatan haini, şerefsiz olacağına, çapul ol, daha iyi’ dövizlerle yürüyüşe geçerek, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’ ve ‘Kahrolsun AKP diktatörlüğü’ sloganları atarak, Kültür Anıt Park’a yürüdükleri, yürüyüşle ilgili bir bildirimde bulunmadıkları, toplantı yapılan yerin mülki amirlikçe tespit edilen ve onaylanan güzergâhlar dışında olduğu…” denildi.

İsmail Saymaz
7 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr