Kuzey Ormanları Savunması: 8 Şubat’ta Kuzey Ormanlarımızı ve İstanbul’u savunmaya!

8 Şubat’ta Kent Yağmasına ve Şaibeli 3. Havalimanı Projesine Karşı Kuzey Ormanlarımızı ve İstanbul’u Savunmaya!

8 Şubat 2014 Cumartesi
15.00 : Beşiktaş Abbasağa Parkı’ndan Yürüyüş
15.30 : ATV-Sabah Binası Önü – Basın Açıklaması

3. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul ismi verilen talan projelerine dur demek; orman katliamına son vermek; İstanbul’u; tarım topraklarımızı ve kamusal kaynaklarımızı talan ederek büyüyen rantçılardan ve siyasetçilerden kurtarmak için 8 Şubat’ta bir kez daha sokaklardayız! Gün, İstanbul’umuzu ve yaşamlarımızı hedef alan saldırıya karşı “Artık Yeter!” çığlığımızı yükseltme günüdür! Gün İstanbul’u savunma günüdür!

22 Aralık İstanbul Kent Mitingi’nde, “kentsel yıkım projelerini biz durduracağız, rant uğruna yapılan talanın hesabını İstanbullular olarak biz soracağız” demiştik. Bugün, İstanbul’un son akciğerleri olan ormanlarımızın yok edilmesine, yaban hayatını ve endemik bitki türlerini barındıran ekosistemin katledilmesine en yakından şahit olan İstanbul’un kuzey köyleri de yapılan haksızlığa, zulme, talana karşı bizimle omuz omuza.

Şimdi köylüsüyle kentlisiyle hep birlikte haykırıyoruz: Bereketli ve zengin doğasıyla tüm şehri temiz havayla ve suyla besleyen Kuzey Ormanları, İstanbul halkına aittir. Kuzey Ormanlarının, su havzalarının mega projelerle katli ve kuzey köylerindeki tarım topraklarının gaspı, köylü-kentli ayrımı olmadan hepimizin ortak sorunudur; direnişimizi birleştiren ortak zemindir. Kentin kuzeyini çölleştirecek bütün hukuksuz projeler derhal durdurulmalıdır!

İstanbul şehrine yönelik yağma ve hukuksuzluklar büyük talan düzeninin güvencesi haline getirilirken İstanbul’un kuzeyi ve Kuzey Ormanları şehrimize, yaşam alanlarımıza ve kamusal-doğal varlıklarımıza karşı açılan savaşın en ön cephesine dönüştürülmüştür. ÇED raporundan yüklenici şirketlere ve acele kamulaştırma kararlarına kadar baştan aşağıya şaibelerle dolu bir sürece dönüşen ve acilen durdurulması gereken 3. Havalimanı projesi yüzsüzce sürdürülmekte; Yeni İstanbul, Kanal İstanbul gibi yıkım projelerine her gün, “1,5 milyon metrekarelik fuar ve kongre alanı” gibi yeni bir ucube eklenmektedir.

Bu yağma ve hukuksuzluklar karşısında, bizler, doğanın koruyucu iradesi ve İstanbul şehrinin yurttaşları olarak “Artık Yeter” Yağmaya, yıkıma geçit yok! Gün, henüz çok geç olmadan, köylüsüyle kentlisiyle kenetlenerek harekete geçme günüdür!” diyoruz. Hukuksuz talan projeleriyle kaderine terk edilen “O köy” bizim köyümüzdür! Katledilen “O orman” bizim ormanımızdır! Yağmalanan bizim şehrimiz; bizim doğal-kamusal kaynaklarımızdır. İstanbul halkını, kirletilen su havzalarımız, hafriyatlarla boğulan göletlerimiz, sürgün edilen ceylanlarımız, kirpimiz, İshak Kuşu’muz ve İstanbul’umuz aşkına el ele, yürek yüreğe verip katliama dur demeye çağırıyoruz!

Kuzey ormanlarına yönelik yeni katliamların koçbaşı haline getirilen hukuk dışı 3. Havalimanı projesinin baş aktörleri: Cengiz İnşaat, Kolin İnşaat, Limak İnşaat, Kalyon İnşaat, Mapa İnşaat; peşinizdeyiz! 8 Şubat 2014 Cumartesi günü saat 15.00′da Abbasağa Parkı’ndan yola çıkarak, şaibeli bir şekilde satın aldığınız ATV-SABAH’ın Barbaros Bulvarı’ndaki binasına, doğasını ve haklarını savunan kuzey köylüsünün de katılımıyla, tüm renklerimizle birlikte yürüyoruz!

Kuzey Ormanları Savunması olarak köyleriyle, mahalleleriyle, forumlarıyla tüm İstanbul halkını 3. Havalimanı yağma projesine karşı 8 Şubat Cumartesi günü bir araya gelmeye çağırıyoruz!

GÜN KENT YAĞMASINA KARŞI KENETLENEREK BÜYÜYEN SAVUNMANIN GÜNÜDÜR!

Kuzey Ormanları Savunması

6 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; Kuzey Ormanları Savunması