Birgün: Pusu kurdular vahşice öldürdüler

Ali İsmail Korkmaz cinayeti davasının ikinci ayağında Korkmaz Ailesi Hatay’da ifade verdi. Aile sanıklardan şikayetçi olurken, Baba Şahap Korkmaz sanıkların organize oldukları, istişare yapıp birlikte hareket ettiklerini hatırlatarak, “Polis oğluma pusu kurdu, vahşice, ölümüne dövdü” dedi

pusu-kurdular-vahsice-oldurduler-1

Eskişehir’de 2 Haziran’da Gezi Parkı direnişi sırasında sivil giyimli polisler tarafından ağır yaralanan ve 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi Antakya’da talimatla verdikleri ifadelerinde sanıklardan şikayetçi oldu.

Üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesiyle ilgili dörde bölünen davanın ikinci kısmı Antakya’da gerçekleştirildi. Güvenlik gerekçesiyle Eskişehir’den Kayseri’ye alınan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talimatı uyarınca, Antakya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davaya şikâyetçi olarak katılacak Korkmaz Ailesi’nin ifadelerine başvuruldu. Ağabey Gürkan Korkmaz, anne Emel Korkmaz, Baba Şahap Korkmaz’ın yanı sıra Ali İsmail’in iki kız kardeşi Melike Çakırkaya ve Aylin Taktuk da Hatay Barosu’na kayıtlı 25 avukat eşliğinde ifade verdi, faillerden şikâyetçi olduklarını dile getirdi.

‘Kasıt ve Pusu Var’
Antakya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifadelerine başvurulan aile üyeleri, kasıt unsurunu vurguladılar. BirGün’e açıklamada bulunan Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, şimdiye kadar kamuoyu karşısında defalarca tekrarladıkları şeyleri bu defa hâkim karşısında dile getirdiklerini söyledi. Baba Korkmaz, “Olaya karışan tüm polislerin kasıtlı bir şekilde Ali İsmail’i öldürmek için eylemde bulunduğunu söyledik ve şikâyetçi olduk. Olayda kasıt var. Polis bilinçli bir şekilde gençlere ve oğluma pusu kurdu. Polis çeteleri kurdukları pusulara yakalananları vahşice, ölümüne dövdü” diye konuştu. Kayseri’de 3 Şubat tarihinde görülecek Korkmaz cinayeti ana davasına da katılacaklarını ve orada da ifade vereceklerini belirten Şahap Korkmaz, adalet arayışlarının süreceğinin altını çizdi.

Dörde Bölünen Davada Sıra Polislerde
Ali İsmail Korkmaz cinayeti davası, Eskişehir’in Vali Güngör Azim Tuna’nın girişimlerinin ardından güvensiz kent ilan edilmesinin ardından Kayseri’ye alınmış, tanıkların ise yine Eskişehir’de, sanıkların dinleneceği duruşma öncesinde ifade vermesine karar verilmişti. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 Ocak’ta görülen duruşmada Korkmaz Ailesi avukatlarının itirazıyla tanık ifadelerinin alınması, 3 Şubat’ta Kayseri’de sanıkların dinleneceği dava sonrasına bırakılmıştı. Dün Korkmaz Ailesi’nin ifade vermesiyle, dörde bölünen davada ilk iki ayağı tamamlanmış oldu. Korkmaz cinayetiyle ilgili bir sonraki oturum kapsamında, Korkmaz’ı darp edenler arasında bulunan polis memuru Selçuk Bal’ın tanık sıfatıyla ifadesine başvurulacak. 29 Ocak tarihinde görülecek duruşma, polis memuru Selçuk Bal’ın Ankara’ya tayin olması sebebiyle Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilecek.

Doğu Eroğlu
13 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net