Birgün: Sizin dosyaya da bakacak mı?

1 Mayıs ve Gezi eylemlerinde verdiği özgürlükçü kararlarla dikkat çeken Savcı Hüseyin Aslan’ın görev alanı değiştirildi. Savcı artık hırsızlık ve gasp olaylarına bakacak

sizin-dosyaya-da-bakacak-mi-1

17 Aralık yolsuzluk operasyonundan sonra yargıdaki ‘görevden alma’ depreminin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirilen Hadi Salihoğlu “Esaslı görev değişiklikleri yapacağım. Buraya geldiğimiz belli olsun”sözlerinin gereğini yerine getirmeyi sürdürüyor. Salihoğlu önceki gün Çağlayan Adliyesi’nde 90 savcı ve 15 hâkimin yerini birden değiştirdi. Görev yeri değiştirilenlerden birisi de toplumsal olaylara bakmakla görevli Savcı Hüseyin Aslan oldu. Aslan, hırsızlık, gasp gibi mala karşı işlenen suçlarla, yaralama suçları ve sahtecilik suçlarına bakmakla görevlendirildi.

‘1 Mayıs Yasak Olamaz’ Demişti
Aslan, Gezi eylemlerinin yayılmaya başladığı ilk gün olan 31 Mayıs’ta gözaltına alınan 74 sanık hakkında yürüttüğü soruşturmada verdiği takipsizlik kararında, izinsiz de olsa barışçıl gösteriye katılan kişiler hakkında dava açılmasının AİHM kararlarına aykırı olduğunu belirtmişti. Savcı Aslan, 1 Mayıs’la ilgili hazırladığı iddianamede Taksim’in gösterilere yasaklanmasını eleştirmişti.
İki hafta önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirilen Salihoğlu basınla yaptığı tanışma toplantısında “Esaslı görev değişiklikleri yapacağım. Buraya geldiğimiz belli olsun” açıklamasıyla köklü değişiklikleirn işaretini vermişti.

31 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net