Birgün: ‘Parkıma, yeşilime, ağacıma dokunma’

İzmir Karşıyaka ilçesi Nergiz Mahallesindeki parkın imara açılacağını belirten mahalle sakinleri, parklarına sahip çıkarak, betonlaşmasına izin vermeyeceklerini belirttiler

parkima-yesilime-agacima-dokunma-1

İzmir Karşıyaka ilçesi Nergiz Mahallesindeki parkın imara açılacağını belirten mahalle sakinleri, parklarına sahip çıkarak, betonlaşmasına izin vermeyeceklerini belirttiler. Parklarının uzun süredir Karşıyaka Belediyesi tarafından bakımsız bırakıldığını iddia eden mahalle sakinleri, ağaçlara su döküp, yeni fidan dikti ve ağaçların kuruyan dallarını temizledi.

Park Yerine Bina
Karşıyaka Belediyesi’nin parka uzun süredir hiç bakım yapmadığını söyleyen Karşıyaka Nergiz Mahallesi sakinleri, fidan dikimi ve temizlik çalışmalarının ardından bir açıklama yaptı. Mahalle sakinleri, çevredeki tek parklarının betonlaşmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “Park alanı olarak hizmet veren yere, çok katlı bina yapılmak isteniyor. Bizler Nergiz ve Goncalar Mahallesi sakinleri, belediyenin bu projesine karşı ‘Parkıma, yeşilime, ağacıma dokunma’ diyerek engel olmaya çalışıyoruz. Gezi Parkı’ndaki ağacı, yeşili, doğayı korumak için sokağa çıkan halk ne ise Nergiz Parkı’na sahip çıkan insanlar da odur” diye konuştular.

‘Belediyeye Sesleniyoruz’
Nergiz Parkı’nın, ‘park ve yeşil alan’ olarak tescil edilmesi için yaklaşık 500 imzalı dilekçelerini Karşıyaka Belediyesi’ne verdiklerini söyleyen mahalle sakinleri şöyle konuştu: “Yok edilecek diye, aylardır parka bakım yapılmadı. Kaderine terk edilen parkımızı temizleyip, fidan ve çicek diktik, kurumaya terk edilen ağaçların bakımını yaptık. Belediye Başkanı ve Encümeni’ne sesleniyoruz. Biz bina değil, yeşil alan ve park istiyoruz.”

Gülsen Candemir
4 Şubat 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net