Birgün: #GezininCocugu davası düşürüldü!

Çanakkale’de Gezi Parkı direnişi sırasında yola ‘kahrolsun faşizm’ yazdığı iddiasıyla mala zarar suçundan hakkında 6 yıla kadar hapis cezası istenen 13 yaşındaki B.T.İ. Çanakkale 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı

gezinincocugu-davasi-dusuruldu-1

Çanakkale’de Gezi Parkı direnişi sırasında yola ‘kahrolsun faşizm’ yazdığı iddiasıyla mala zarar suçundan hakkında 6 yıla kadar hapis cezası istenen 13 yaşındaki B.T.İ. Çanakkale 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

B.T.İ.’nin duruşması için örgütler, sendikalar, Taksim Dayanışması ve CHP’li vekiller erken saatlerde Çanakkale Adliyesi önünde toplandı.

Taksim Dayanışması adına konuşan Mücella Yapıcı yargılamanın “utanç verici” olduğunu belirterek “Anneler ve babalar için tahammül edilemez bir dava. Açıkça bir tacizdir. Hukuk tarihimizde kara bir leke olarak çıkacaktır. Umarım çocuğumuzun dimağında bu ülke ve hukuk adına kötü bir fikir olarak kalmaz. Burada olmaktan utanıyorum ama böyle çocuklarımız var diye onur duyuyorum. Ayrıca çocuğumuz sadece ‘kahrolsun faşizm’ yazmış. Bunun yargılanacak ne yanı var? Ne yani kahrolmasın mı faşizm?” dedi.

Yapıcı’nın ardından kalabalık ‘Kahrolsun faşizm!’ sloganı attı.

B.T.İ.’nin avukatlığını ise Çağdaş Hukukçular Derneği’nden (ÇHD) Halis Yıldırım, Sabri Kuşkonmaz, Harika Günay Karataş, Efkan Bolaç ve Rahim Yılmaz üstlendi.

13.00′da açıklanan mahkeme kararına göre, B.T.İ.’nin ceza ehliyeti olmadiğina hükmedip ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi. Böylece hukuksuz bir yargılama süreci başlamadan düştü.

21 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net