HaberSol: Direnişin doktorları polis şiddetini anlattı

Haziran Direnişi boyunca doktorların ve protestolar sırasında yaralananların karşılaştığı sıkıntılar dünya basınında haber oldu.

 doktor

Taksim Meydanı’nda yoğun gazdan etkilenerek kaçmaya çalışan bir grup doktorla karşı karşıya kalan polisler, üzerlerinde beyaz doktor önlüğü olmasına rağmen onları hedef alarak gaz fişeği atmıştı. İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu’ndan İncilay Erdoğan “doktor olduğumuz çok açık olduğu halde saldırdılar” diyerek polisin tutumunu Associated Press’e (AP) aktardı.

AP’nin görüştüğü doktorların aktardığı üzere protestolar süresince polisler doğrudan doktorları hedef alarak gaz atmışlardı, aynı zamanda hastanelere de gaz bombası atıp yaralıların tedavi edilmesini önlemeye çalışmışlardı. Tanıklar polislerin hastanelerin içerisinde yaralıları dövdüklerini de belirttiler.

Hükümet protestolarda göstericilere hiçbir tıbbi tedavi yapılmaması yönünde bir uygulama içerisinde. Geçtiğimiz hafta kabul edilen bu dosya şu an Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önünde ve bununla birlikte doktorların yetkileri dışında tedavi vermesi daha büyük cezalarla sonuçlanabilecek.

‘Sağlık hizmeti eksik değil’
Görüşü alınan Sağlık Bakanı ise kendini savunarak “gösteriler sırasında eksik sağlık hizmeti verildiğinin söylenmesi hiç adil değil”dedi.

Polis ise hiçbir şekilde görevini yapan doktorlara yönelik bir saldırıda bulunulmadığını, ya da barışçıl gösteriler sırasında hedef alınmadıklarını belirtti.

Uluslararası ve Türkiye’deki insan hakları örgütleri Erdoğan hükümetinin savaşlarda bile doktorlara saldırılmaması kuralını ihlal ettiğini, bunun Hipokrat yeminine uymadığını vurguluyorlar.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Doktor Selçuk Atalay, Haziran’da protestolar sırasında yaşananların savaşta olmayacağını belirtiyor.

‘Polisler hastaneye girerek göstericileri dövdüler’
Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Alman Hastanesi’ndeki doktorlar polislerin direk olarak hastanelerin acil bölümünü hedef alarak gaz attıklarını belirtiyorlar. Dr. Serdar Çifçili hastanede görev yaptığı bir sırada Alman Hastanesi’ne gelen bir grup göstericinin acil bölümüne kaçıp kendilerini gözetim odasına kilitlediklerini, polislerin kapıyı ve camları kırarak göstericileri dövdüğünü belirtiyor. Çifçili, biri kadın olan iki diğer göstericinin de hastanenin başka bir bölümünde dövüldüğünü vurguluyor. Ayrıca yoğun gaz yüzünden X-ray cihazlarının çalışmadığını ve gelen hastaların çok uzun süre beklemesi gerektiğini ifade ediyor.

Ambulans gönderilmedi
İncilay Erdoğan ise göstericilere yönelik verilen sağlık hizmetlerinin gerektiği gibi yapılmadığını vurguluyor. Göğsünde birçok travma meydana gelen genç bir hastayı üstünkörü bir şekilde İstanbul’da bir klinikte tedavi ettiğini, hastanın 112’yi aradığını ancak yetkili memurun 200 metre uzaklıktaki yere ambulans göndermeyi reddettiğini, ambulans şoförlerinin can güvenliklerinin olmadığını bahane ettiklerini belirtti.

Ayrıca AP’ye konuşan doktorlar, hastanelerde doktorların tedavi etmekten artık çekinir bir hale geldiğini çünkü hastanelere gönderilen müfettişlerin doktorlara yönelik sorular sorarak görev süresi içinde mi yoksa dışında mı tedavi ettiğini öğrenmeye çalıştıklarını belirttiler.

‘Neden kafasına gaz kapsülü isabet eden birini tedavi ettin?’
Devlet hastanesinde çalışan Dr. Feray Kaya protestolarda yaralı göstericileri tedavi ettiği gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı’ndan uyarı aldı. Kendisine ulaşan mektupta neden kafasına gaz kapsülü isabet eden birini acile getirdiği soruldu. Buna benzer mektuplar ve araştırmalar ismini vermek istemeyen birçok doktora gönderildi.

9 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr