Cumhuriyet: “Berkin’in karnesi: Direnme 100, devamsızlık 221″

Mersin’de Dev-Lis üyesi gençler, Gezi eylemleri sırasında polis şiddeti sonucu yaralanan ve 221 gündür komada olan Berkin Elvan için karne hazırladılar.

page-1

Gezi olayları sırasında başına gaz bombası kapsülü isabet eden ve o günden bu yana bilinci kapalı bir şekilde hastanede yatan 14 yaşındaki Berkin Elvan için Dev-Lis üyeleri bir yürüyüş düzenlendi. Gençler, devamsızlık yaptığı gerekçesiyle sınıfta bırakılan Berkin’e destek olmak amacıyla almış oldukları karneleri yaktılar.


Berkin’in karnesi: Direnme 100, devamsızlık 221 paylaşan: cumhuriyet

Yenişehir İtfaiye binasının bulunduğu cadde üzerinde bir araya gelen Dev-Lis üyeleri buradan Forum Mersin’e kadar yürüyüş düzenledi. Üzerinde  ‘Eşitlik, özgürlük, adalet için direnliseli’ ve dev bir karne bulunan pankart taşıyan eylemciler Forum Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan sokaktan geçmek istediği sırada firmaya ait özel güvenlik güçleri tarafından engellenmeye çalışıldı. Kısa süreli gerginliğin yaşandığı olay emniyet güçlerinin devreye girmesiyle sonlandırıldı ve liseli gençler yürüyüşe devam etti. Yürüyüşün ardından ‘Eşit, özgür, parasız, ana dilde eğitim’, ‘Uyan Berkin Dev-Lis seninle’, ‘Berkin uyuyor katiller burada’ şeklinde slogan atan liseliler yaptıkları basın açıklamasının ardından karnelerini ve teşekkür belgelerini yaktılar.

Abidin Yağmur
24 Ocak 2014

Haberin kaynağı için tıklayınız; cumhuriyet.com.tr