Radikal: Ali İsmail Korkmaz davasının polis sanığı ana davadan önce dinlenmeyecek

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin davanın tek polis tanığı Selçuk Bal’ın ana davadan önce Ankara’da dinlenmesi talebi Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nden döndü.

ali-ismail

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davanın tek polis tanığı Selçuk Bal’ın, ana davadan önce, 29 Ocak’ta Ankara’da dinlenmesi talebi, dün Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nden döndü.‘Sanığın sorgusu yapılmadan tanığa yöneltilebilecek soruların eksik kalacağını’ kabul eden mahkeme, ana davanın görüldüğü Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne, “Tanık sizde mi, bizde mi dinlensin?” diye görüş sordu.Mahkeme, tanığın Ankara’da dinlenmesinde ısrar edildiği takdirde, ana davadan sonrası için tarih verileceğini kaydetti. Daha önce de 24 sivil tanığı dinlemekle görevlendirilen Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara ile aynı yönde karar vermişti. Şimdi, 3 Şubat’taki ana dava öncesi Kayseri’nin her iki mahkemeye göndereceği yanıt bekleniyor.

Eskişehir’de, 2 Haziran 2013’te Gezi Parkı gösterilerinde dövülerek öldürülen üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’la ilgili dava dörde bölünmüştü. Ana dava, Kayseri’ye nakledilmiş; 25 tanıktan 24’ünün Eskişehir’de, birinin ise Ankara’da ifadesinin alınmasına karar verilmişti. Korkmaz ailesi ise Hatay’da dinlenmişti.

Eskişehir’de, geçen 6 Ocak’ta, tanıkların dinlendiği duruşmada avukatlar tanıkların ifade işleminin Kayseri’de yapılması gerektiğini savunmuş; bu olmadığı takdirde, ifadelerin ana dava görüldükten sonra alınmasını istemişti. Mahkeme de talebi kabul ederek Kayseri’ye yazı yazmıştı.

Tek polis tanık olan Selçuk Bal’ın dinlenmesi için de, 29 Ocak’ta Ankara’ya gün verilmişti. Avukatlar bu kez Ankara’daki mahkemeye başvurarak aynı talebi iletti. Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi de dün aldığı kararında,‘sanığın sorgusu yapılmadan tanığa yöneltilebilecek soruların eksik kalacağını’ kabul etti. Avukatların görüşüne uyan mahkeme, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazarak, tanığın asıl mahkemede dinlenip dinlenmemesine ilişkin görüş sordu. Kayseri’den, ifadenin Ankara’da alınması görüşü çıktığı takdirde ifade duruşması için ileri bir tarih verileceği karara bağlandı.

İsmail Saymaz
24 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr