Birgün: ‘Biber gazı yasaklanmalıdır, çünkü…’

Sağlıkçılar, hukukçular, psikologlar, insan hakları savuncuları, “Biber Gazı Yasaklanmalıdır, Çünkü…”başlığı altında, 25 Ocak’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak forumda buluşacak.

biber-gazi-yasaklanmalidir-cunku...-1

Sağlıkçılar, hukukçular, psikologlar, insan hakları savuncuları, “Biber Gazı Yasaklanmalıdır, Çünkü…”başlığı altında, 25 Ocak’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak forumda, toplumsal olaylarda devlet şiddetini,  zor kullanım araçlarını, kimyasal silahların sağlığa olan etkilerini tartışacak, bunların hukuki boyutlarını ele alacak. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, Çağdaş Hukukçular Derneği, İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği’nin yaptığı ortak açıklamada
devlet ve onun ideolojik aygıtlarının, gücünü sarsabilecek herhangi bir hareketle karşılaştığında “doğası gereği” onu bastırmak için elinden geleni yaptığı belirtildi.

Bir İşkence Yöntemi Değilse Ne?
Açıklamada şu ifadelre yer verildi: ” Yaygın olarak “biber gazı” denip geçiştiriliyor olsa da bu kimyasal, aslında kolluğun toplumsal olaylarda müdahale iddiasıyla kullandığı çeşitli kimyasallardan, ajanlardan yalnızca birisi. Demokratik hak taleplerimizle her sokağa çıktığımızda maruz kaldığımız kimyasal, fiziksel, psikolojik şiddetin bize yaşattığı ruhsal ve bedensel tahribatın tam olarak farkında mıyız? Peki, bu müdahale ajanlarını, bu kimyasal silahları yeterince tanıyor muyuz? Yalnızca insana değil doğadaki tüm canlılara olan etkisi nedir? Bizlere gelişigüzel uygulanan bu şiddet başlı başına bir işkence yöntemi değilse nedir? “İnsan hakkı” ibaresi kullanıldığında önümüze barikatlar kurulan bir ülkede sahi hiç mi hakkımız yok bu maruziyetler, bu şiddet karşısında? Peki, tüm bu soruların bir de hukuki açıdan değerlendirilmesi nasıldır? Evde, işte, sokakta, okulda, meydanlarda, cezaevlerinde, parklarda… Bu şiddete maruz kalmış, kalan, kalacak olan herkesi 25 Ocak 2014’te saat 11.00’de Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz ‘İşkence Alanı Sokaklar :Toplumsal Olaylarda Kolluğun Zor Kullanımı, Etkileri ve Sonuçları’ sempozyum – forumuna, bu konuda birlikte kafa yormaya, bu işkenceye birlikte ‘dur’ demeye çağırıyoruz. ”

15 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net