BirGün: Biber gazı konusunda uyarılmadık

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlığın biber gazı kullanımı konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nden veya Birleşmiş Milletler’den herhangi bir uyarı almadığını söyledi

biber-gazi-konusunda-uyarilmadik-1

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Gezi olaylarına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı’nca Taksim Gezi Parkı olaylarında üzerinde durulan hususun, adına “gönüllü revir” denilen mekanlarda Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının ehil kimseler tarafından ve usulüne uygun olarak tedavilerinin sağlanıp sağlanmadığının ve yurttaşların can güvenliğinin tehlikeye atılıp atılmadığının tespitine yönelik olduğunu söyledi.

‘BİZDEN İZİN ALMADILAR’

Tabip Odaları tarafından organize edilen ve “gönüllü revirler” olarak adlandırdıkları birimlerde, hekimlerin çalışma organizasyonunun Tabip Odaları tarafından yapıldığını belirten Sağlık Bakanı, “Adına ‘gönüllü revirler’ denilen bu mekanlarda söz konusu eylemlerde yaralanan şahıslara tedavi hizmeti verildiği, tıp fakültesi öğrencilerinin, hatta sağlık personeli olmayanların dahi yaralılara müdahale etmesine yol açıldığı anlaşılıyor. Oluşturulan bu sağlık birimleri için Bakanlığımızdan herhangi bir izin alınmamış, bu birimlerde görev yaptığı ileri sürülen hekimlerin ve tedavisi yapıldığı iddia edilen şahısların var ise tedavi bilgileri bakanlığımıza bildirilmemiştir” dedi.

‘UYARI ALMADIK’

Tabip Odalarının mevzuata aykırı davrandıklarının tespit edildiğini bildiren Sağlık Bakanı, “Ayrıca, bakanlığımız biber gazı kullanımı konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nden veya Birleşmiş Milletler’den herhangi bir uyarı almamıştır” açıklamasını yaptı.

HEKİME SORUŞTURMA ‘DEVAMSIZLIKTAN’

Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığınca Taksim Gezi Parkı olayları kapsamında; acil tıbbi müdahalede bulundukları iddiasıyla hiçbir sağlık çalışanı hakkında inceleme/soruşturma yürütülmediğini ve herhangi bir yaptırımın uygulanmadığını belirterek, “Bakanlığımız personeli hakkında ‘mesaiye devamsızlık’ iddiasıyla inceleme yapılmış olup, iddialar sübuta ermediğinden herhangi bir işlem yapılmamıştır” dedi.

15 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net