BirGün: Direnişin açtığı yolda daha bir umutluyuz

Direniş, mücadele ve dayanışmayla geçen bir yıl geride kaldı. Sol partiler, emek ve meslek örgütleri, siyasetçiler 2014’e de mücadelenin damgasını vuracağı görüşünde…

direnisin-actigi-yolda-daha-bir-umutluyuz-1

Türkiye tarihine damgasını vuran bir yılı geride bıraktık. 2013 direniş, dayanışma, özgürlük ve eşitlik yılı oldu. Sokakları dolduran milyonların umut ve eylemi, 30 yıllık 12 Eylül karanlığını söküp atarken, AKP’nin 11 yıllık saltanatını da temelinden sarstı. Halkın direnişi, yıkılmaz denileni yıktı, yenilmez denileni yendi, halka düşmanlık edenleri dize getirdi. 2014’ün de işçilerin, emekçilerin ezilen tüm toplumsal katmanların sömürü ve baskı sistemine karşı mücadeleyi ve umudu inatla büyüttüğü bir yıl olması bekleniyor.

Sol partiler, emek ve meslek örgütleri, siyasetçiler 2014’e de mücadelenin damgasını vuracağı görüşünde hemfikir.

Gültan Kışanak-Selahattin Demirtaş (BDP Eşbaşkanları): 2013 gerek ülkemiz gerekse de Ortadoğu açısından gelecek yılları şekillendirecek boyutta tarihsel gelişmelerin bir arada yaşandığı, halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesinin daha fazla ön plana çıktığı bir yıl oldu. 2014 gerek demokratikleşme gerekse de çözüm süreci açısından çok daha büyük bir mücadele yılı olacaktır. Bu mücadelenin sonunda kazanan ise halklarımız olacaktır. 2014’ün herkes için barış ve özgürlük yılı olmasını diliyoruz.

Selma Gürkan (EMEP Genel Başkanı): 2014’e mücadeleyle giriyoruz, demokrasiyi kazandığımız bir yıl olsun. Hak ve özgürlükler açısından karanlık geçen ama aynı zamanda tünelin ucunda ışığın göründüğü 2013 yılını geride bıraktık. Mücadelelerle dolu bu yıl emek ve demokrasi güçleri için bir dönüm noktası oldu. Newroz’da yakılan barış meşalesi ve Haziran Direnişi işçileri, emekçileri, kimlikleri yüzünden ezilenleri, baskı altında tutulan kesimleri yepyeni bir hayatın filizlendiği bir eşiğe getirdi. 2014’ün halkımızın hasretinin, umudunun gerçekleştiği, mücadelesinin kazanımla sonuçlandığı bir yıl olmasını diliyorum…

Alper Taş–Bilge Seçkin Çetinkaya (ÖDP Eşbaşkanları): Türkiye tarihine damgasını vuran bir yılı geride bıraktık. 2013 Haziran yılı direniş, dayanışma, özgürlük ve eşitlik yılı oldu. 2014 direniş ve muhalefet yılı olacağı kadar, bu sorumlulukla direnişin geliştirilmesi için birleşik bir mücadelenin de yılı olmalıdır. Ülkemizin geleceğinin birbirinden farkı olmayan gerici iktidar güçlerinin ellerinde karanlığa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz. Haziran’ın gücünü birleşik bir muhalefet hareketi ile geliştirerek devrimci bir alternatif yaratacağız. Haziran Direnişi’nden aldığımız sorumlulukla, yeni umutlarla, inançla, aşkla, kararlılıkla tüm halkımızın yeni yılını kutluyoruz…2014 direnişin, dayanışmanın, sevginin, eşitliğin, özgürlüğün, devrimin ve sosyalizmin yılı olsun…

Sebahat Tuncel- Ertuğrul Kürkçü (HDP Eşbaşkanları): 2013 pek çok olumsuzluğa karşılık, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin kazanılabileceği umudunun arttığı bir yıl oldu.
Türkiye’de eşitlik ve barış mücadelesi eşik atladı. Barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesi açısından önemli siyaset olanakları gelişti.

2014 yılının, demokrasi, barış, emek, özgürlük ve eşitlik güçlerinin birlikteliğinin gelişeceği; egemen blok iktidarı içindeki çürüme, çatışma ve yolsuzluklar karşısında halkların hesap soracağı; Kürt halkının özgürlük, barış ve eşitlik taleplerinin elde edileceği bir yıl olması için mücadele edeceğiz.

TKP: Söylenecek daha çok şey var! Bugün kulağını kapatır, dinlemezsin ama iş işten geçtiğinde hatırlayıp sorarsın “Neydi o söyledikleriniz?” Çok geç olur. “Peki ne olacak şimdi, direnir bizim Kasımpaşalı” diyorsan hâlâ…O iş çoktan bitti. Biz patlattık o balonu. Hırsızları “yedirtmemekle” uğraşmayı bırak. Aradan çekil, bırak “halk” olmayı becerenler, hesaplarını görsünler. Görsünler ki, geleceğimiz aydınlansın.

İlhan Cihaner (CHP Denizli Milletvekili): Bu yılın ülkemize adalet, özgürlük, barış, demokrasi, eşitlik getirmesi ni diliyorum. Ama biliyorum ki bunları yıl değil biz kazanacağız. Bu yüzden yurttaşlarımıza mücadele etmek için azim ve cesaret diliyorum.

Veli Ağababa (CHP Malatya Milletvekili): Diktatörün gitmesini bekliyoruz. 2014’ün Türkiye’nin ne Cemaat’e ne diktatöre mecbur olmadığı işkencelerin, gizli tanıkların olmadığı, insanların kendilerini özgürce ifade edebildiği bir yıl olmasını diliyorum. Ayrıca, büyük bir cezaevi olan ülkemizin bu konudaki birinciliğinin son bulmasını istiyorum.

Samut Karabulut (Halkevleri Genel Sekreteri): Yeni yıl 2013’ün devamı olacak. Mücadelenin başlangıcı 2013’te oldu, devam yılı 2014 olacak. 2013 bizim yılımızdı 2014’de bizim olacak.

Pervin Buldan (BDP Grup Başkanvekili): 2013’te Kürtler, demokrasi güçleri ve kadınlar kazandı. 2013’te kaybeden AKP oldu. 2014 istediğimiz özlediğiniz umut ettiğimiz bir yıl olsun. Yerel seçimlerde umarım vicdan, demokrasi, barış, eşit yurttaşlık kazanacaktır. 2014’ün umut edilenden de daha güzel bir yıl olmasını dilerim.

Mehmet Soğancı (TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı): Barışın ve kardeşliğin hâkim olduğu, eşit, özgür, demokratik, bağımsız bir Türkiye özlemiyle yeni yılınızı kutlarız.

İsmail Hakkı Tombul (KESK Genel Sekreteri): Yeni yılda AKP’nin temsil ettiği düzenin yıkıldığı, eşitlik, özürlük, adalet, barışın tesis edildiği bir Türkiye diliyoruz. 2014 yılının mücadelenin ve umudun içi içe geçtiği bir yıl olmasını diliyoruz.

Dr. Özdemir Aktan (TTB Merkez Konseyi Başkanı): Her yıl yeni bir umuttur. 2014 yılında daha iyi şiddetten arınmış bir sağlık ortamı hepimizin arzusudur. Herkesin ulaşılabilir ve nitelikli bir sağlık hizmetine kavuşmasını bir insan hakkı olarak görüyoruz. TTB daha özgür, demokratik ve sürdürülebilir barış ortamı için çabalarını da sürdürmeye devam edecektir. Yeni yılın herkese sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum.

2 Ocak 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net