Bianet: Gezi Direnişi belgeseline soruşturma

Gezi direnişi belgeseli “Başlangıç” filmi hakkında “Kamu görevlilerine hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” iddialarıyla savcılık soruşturması başlatıldı.

baslangic

Basın Savcısı, 49/51 Film’in hazırladığı ve Serkan Koç’un yönettiği Gezi direnişini konu alan “Başlangıç” belgeseline “Kamu görevlilerine hakaret” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” iddiasıyla soruşturma başlattı.

baslangic2bianet’e konuşan yönetmen Koç bugün verdiği ifadesinde suçlamaları reddettiğini, asıl halkı kin ve düşmanlığa tahrik edenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu, onun hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

“Ağustos ayı ortasında bir yurttaşın suç duyurusu üzerine soruşturma başlatılmış. Bizim bugün haberimiz oldu. Belgeselde hakaret gibi bir durumun olması imkansız. Bu özellikle titiz davrandığımız bir konu.

“Haziran sonunda yayınlanan belgesel kendine sinema salonlarında yer bulamamış. Başta sinema salonlarının ve dağıtımcıları çekimser davrandığını söyleyen Koç, yurtiçi ve yurtdışı gösterimlerle dağıtımcıların da ilgisini çekmek istiyor.Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçlamasını da kesinlikle kabul etmiyoruz.

“Savcıya da söylediğim gibi asıl halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. ‘Camiide içki içtiler’, ‘Sokağa çıkmak marifet değil, biz de karşılarına beş bin kişi çıkarırız’ gibi açıklamaları toplumun muhafazakar kesimini kin ve düşmanlığa tahrik edici konuşmalardır. Belgeselimizde de bu konuşmalar var. Biz de bu konuda belgeselimizi de kanıt olarak tutanaklara geçeceği şekilde Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”
53 dakikalık “Başlangıç” belgeseliyle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Elif Akgül
2 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org