Evrensel: Kadıköylüler beton istemiyor

Kadıköy’de Kuşdili Platformu, Caferağa Dayanışması, Osmanağa Dayanışması, Yel Değirmeni Dayanışması üyeleri, Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda bir araya gelerek, Kadıköy Belediyesi’nin Moda Sahil Parkı kıyısında devam etmekte olan projelerine karşı Moda Sahil’deki inşaat alanına yürüyüş gerçekleştirdi. “Beton değil yeşil istiyoruz”, “Moda sahilinde beton istemiyoruz”, “Belediye’de müteahhit istemiyoruz” dövizleri taşıyan Kadıköylüler, “İçimiz dışımız beton oldu”, “Sahilde beton istemiyoruz”, “Sermaye elini Moda’dan çek” sloganları ile gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından basın açıklaması yaptı. Açıklamayı forumlar adına Evren Kocabıçak gerçekleştirdi.

kadikoyluler-beton-istemiyore23e578f1ef205772915
Belediye sosyal tesis inşaatı ile Moda Sahil Yolu ve Şair Nef’i sokak arası merdiven projelerini endişe ile takip ettiklerini belirten Kocabıçak, “Birinci proje ile ilgili talebimiz, depremden zarar gördüğü için yenileme amacıyla yapıldığını ifade ettiğiniz bina inşaatının iptal edilmesidir. Sahil şeridinde herhangi bir yapılaşma olmamasını ve yapmış olduğunuz 2 katlı sosyal tesis inşaatının yıkılarak bölgenin yeşil alana dönüştürülmesini talep ediyoruz” dedi. İkinci proje ile ilgili ise Kocabıçak, “Endişeden öte şikayetimiz, mevcut istinat duvarı, basamak ve rampaları iyileştirmek yerine beton yığını bir merdiven inşaatına başlamış olmanızdır. Koruma altında olduğunu bildiğimiz 3 parselde yapılan bu merdiven inşaatı, sahilden görünen silueti olumsuz etkilemektedir. Parkın içerisindeki yeşil alanın bir bölümünü betonlaştırmış ve bitki örtüsüne zarar vermiş durumdasınız” diye konuştu.

Eski hali ile sahilden bakıldığında yeşil bir doku görülürken, şimdi beton bir blok görüntüsü oluşturulmakta olduğuna dikkat çeken Kocabıçak, “Mevcut istinat duvarı varken burada yeşil dokuya büyük zarar veren, yamaca dik ve masraflı bir istinat duvarına gerek yoktur. Bu yeni beton merdiven işinin durdurulup projenin mevcut istinat duvarına dayalı rampa ve merdivenlerin iyileştirilmesi şekline dönüştürülmesini; kalıplar çakılıp beton dökülen alanın eski haline getirilip toprak dökülerek ağaçlandırılmasını acilen talep ediyoruz” dedi. “Kanımızca, ne yazık ki, her iki projeyle de semt halkına hiçbir bilgi verilmeden tepeden inme, ‘biz en iyisini biliriz’ci yaklaşımın bir örneği daha sergilenmektedir” diyen Kocabıçak, Kent halkının belediyelerin yanlış uygulamalarına karşı kenti savunma süreci içinde olduğunu vurguladı. “Bu doğrultuda mahalle halkına danışılmadan yapılan bütün projelere karşı duracağımızı, yeşil alanlarımızın yok edilmesine engel olacağımızı bir kez daha bildiririz” diyen Kocabıçak, belediyenin yaptığı açıklamaların Kadıköylüleri tatmin etmediğini kaydetti.

01 Ocak 2014
Haberin kaynağı için tıklayınız; evrensel.net