BirGün: Marmara Üniversitesi’nde çifte standart bitmiyor “Biz etkinliğin islamcısını severiz”

Üniversite içerisinde faaliyet gösteren Felsefe ve Bilim Kulübü’nün etkinliğine, ‘amblemi Gezi direnişini çağrıştırıyor’ diye izin vermeyen Marmara Üniversitesi, islamcıların etkinliğine izin veriyor.

maram

Öğrencilere yönelik soruşturma ve baskılarla bilinen Marmara Üniversitesi’nde iktidara yakın grupların etkinliklerine izin veriliyor. Muhalif öğrenci kulüplerinin etkinliklerine izin verilmeyen üniversitede iktidarı destekleyen etkinlikler ise herhangi bir engelle karşılaşmıyor. AKP’ye verdiği destek ile dikkat çeken yazar Fatih Tezcan’ın katılacağı ve Ortadoğu’daki islamcı dönüşümün anlatılacağı etkinlik bugün Marmara Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor. Özellikle katıldığı televizyon programlarında ve sosyal medyada AKP’ye methiyeler düzen Fatih Tezcan’ın katılacağı etkinliği ise Bilgi ve Değerler Kulübü düzenliyor. Kulübün daha önce de buna benzer paneller düzenlediği biliniyor.

FELSEFEYE VE BİLİME YER YOK
Üniversite içerisinde felsefi ve bilimsel çalışmaları arttırmak için kurulan Felsefe ve Bilim Kulübü’nün yapacağı etkinlikler ise sürekli yönetimin engelliyle karşılaşıyor. Toplumsal konularda gösterdiği duyarlılık ile bilinen kulubün sene başındaki etkinliği yönetim tarafından kulübün amblemi Gezi Parkı’ndaki gösterileri çağrıştırdığı için izin verilmedi.

GEZİ KORKUSU
Üniversite yönetiminin ‘farklı’ uygulamalarını Felsefe ve Bilim Kulübü Başkanı Kardelen Özay BirGün’e yorumladı. Özay, üniversite yönetiminin kendi etkinliklerini engellemek için komik gerekçeler sunarken kendilerine yakın kulüplere türlü kolaylık sağladığını söyledi. Özay “Sene başındaki tanışma toplantımız, amblemimiz Gezi direnişini çağrıştırıyor diye engellendi. Rabia işareti yapan islamcı bir yazarın, etkinliği ise yönetimi ‘rahatsız’ etmiyor. Bu da her şeyi özetliyor.” diye konuştu.

Can Uğur
16 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net