Radikal: Ocak 2014′te yeni Gezi soruşturması var mı?

İstanbul’da yürütülen 42 soruşturmanın özellikle gazeteci ve sanatçılara yönelik yeni operasyonların habercisi olduğu ifade ediliyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ise iddialara ‘bilgi yok’ yanıtını veriyor.

fft64_mf1846597

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dün Gezi Parkı eylemleri ile ilgili açılan dava ve yürütülen soruşturmalar hakkında basın açıklaması yaptı. Açıklamada 36′sı genel soruşturma savcıları, 6′sı ise Terörle Mücadele Kanunu ile yetkili savcılıklarca toplam 42 soruşturmanın yürütüldüğü ifade edildi. Adli kaynaklar ise açıklamanın, yapılacak operasyonların habercisi olduğunu ifade ediyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, iddialarla ilgili Radikal’e yaptığı açıklamada, “Soruşturmalar gizlilik içerisinde yürütülüyor. İçeriğine dair bir bilgi veremeyiz” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dün yapılan açıklamada 7’si yabancı uyruklu 255 şüpheli hakkında, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun’a muhalefet, ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar vermek, kamu görevlilerine görevi yaptırmamak için direnme, kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret, kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi, özel kıyafetleri usulsüz kullanma ve kamu malına zarar verme’ suçlarından iddianame hazırlandığı belirtildi.

42 DAVA DAHA YOLDA
Açıklamada ayrıca Gezi olaylarıyla ilgili bugüne kadar 40 iddianame ile 308 kişi hakkında dava açıldığı belirtildi. 36 ayrı soruşturmanın da halen devam ettiği ifade edildi. Başsavcılık, ‘Terörle Mücadele Kanunu’ (TMK) bürosunda da 6 ayrı soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Başsavcılık bu soruşturmalardan bazılarının Gezi olaylarından daha önce başladığını, soruşturmaların Gezi Parkı olaylarıyla birlikte başka yer ve zamandaki fiilleri de kapsadığını vurguladı.

‘GİZLİ YÜRÜTÜLÜYOR’ 
Medyada daha önce aralarında ünlü isimlerin de olduğu bir gözaltı furyasının başlayacağı yazılmıştı. Söz konusu iddiayı Radikal Yazarı Uğur Vardan da köşesine taşımıştı. Vardan 2 Aralık tarihinde kaleme aldığı yazısında, “Dillendirilen bir iddia var: ‘Gezicilere Ocak 2014’te yeni bir soruşturma geliyor. Kapsam genişletilecek, gazeteciler, sanatçılar, yazı-çizi erbabı, her bir kesim soruşturmadan nasibini alacak…” şeklinde ifade etmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’ya söz konusu iddiaları yönelttik. Başsavcı Çolakkadı, soruşturmaların gizlilik içerisinde yürütüldüğünü belirterek bilgi vermekten kaçındı. “Olası operasyonlarda gözaltına alınacaklar arasında gazeteci veya sanatçılar olacağı da konuşuluyor” sorumuza ise Başsavcı Çolakkadı, “Dosyada yer alan isimleri aklımda tutmam mümkün değil. Muhakkak vardır ama isim hatırlamam mümkün değil. Dosyalarda sadece isimler yazılı olur. Sanatçı veya gazeteci olup olmadıklarını bilemem. Adliyemizde binlerce soruşturma oluyor. Hepsini aklımda tutabilmem mümkün değil” şeklinde yanıtladı.

Çolakkadı ile görüşmemizde yapılan açıklamayı ve basın sözcülüğü sistemini de konuştuk. Başsavcı Çolakkadı, basın sözcülüğü sisteminin Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen bir çalışma dahilinde olduğunu ifade etti. Çolakkadı, gazetelerde çıkan haberlere yanıt vermenin şık olmadığını, soruşturmalar ile ilgili önceden açıklama yapmalarının daha doğru olacağını ifade ediyor. Çolakkadı, bu yolla gazetecilerin edindikleri eksik bilgilerle yanlış yazmalarından ise doğru bilgilendirme yapmak amacında olduklarını belirtiyor. Yapılan açıklamayı da bu bağlamda değerlendirebilir. Adli kaynaklar yapılan basın açıklamasının, olası operasyonlar öncesinde bir bilgilendirme amacı taşıdığını da ifade ediyor.

Fatih Yağmur
11 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr