Birgün: ‘Özel kıyafet’ giyip camiyi kirletmişler

İnsan Hakları Günü’nde tamamlanan Gezi İddianamesi’nde 7’si yabancı 255 direnişçiye ‘özel kıyafetleri usulsüz olarak kullanma’, ‘kamu görevini usulsüz olarak üstlenme’, ‘ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme’ gibi suçlamalar yöneltildi

ozel-kiyafet-giyip-camiyi-kirletmisler-1-1

Gezi iddianamelerinin ardı arkası kesilmiyor. İstanbul’da 7’si yabancı uyruklu 255 direnişçi hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret”, “kamu görevini usulsüz olarak üstlenme”, “özel kıyafetleri usulsüz olarak kullanma”, “kamu malına zarar verme”, “ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme” ve “suçluyu kayırma” iddialarıyla kamu davası açıldı.

KESİN SUÇ İŞLEMİŞLERDİR!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame tamamlanarak 55. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede direnişçilerin bu suçlardan bir veya birkaçını işlediği iddia edilirken, 10 direnişçi hakkında ise yeterli delil bulunmadığı, fiilin suç teşkil etmediği ve benzeri gerekçelerle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

İHBARCI YURTTAŞ İŞ BAŞINDA!
Başsavcılık ayrıca 249 kişinin şikâyeti ve mağduriyeti doğrultusunda da yeni soruşturma başlattıklarını bildirdi. Açıklamada sayıları ve kimlikleri tam olarak bilinmeyen bu kişiler hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun’a muhalefet”, “kamu görevlilerine görevi yaptırmamak için direnme”, “mala zarar verme”, “kamu malına zarar verme”, “kamu görevlisini kasten yaralama”, “yağma”, “hırsızlık” gibi suçlardan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Bu kişilerin kimliklerinin tespiti için de güvenlik birimlerine talimat verildiği ifade edildi.

TMK’DE 6 AYRI SORUŞTURMA
Ayrıca Gezi Parkı olaylarıyla ilgili bugüne kadar 40 ayrı iddianame ile 308 şüpheli hakkında kamu davasının açıldığı ve 36 ayrı soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terörle Mücadele Kanunu Soruşturma Bürosu’nda, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme”, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumnhuriyeti Hükümeti’nin görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” iddialarıyla 6 ayrı soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Açıklamada, bu soruşturmaların Gezi Parkı olaylarıyla beraber başladığı, başka yer ve zamanlardaki fiilleri de kapsadığı belirtildi.

11 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net