Birgün: Taylan’dan mektup var

Tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nden mektup yazan Taylan Kulaçoğlu, Gezi’nin intikamını benden bizden almaya çalışanlar tarihin önünde hesap verecek” dedi.taylandan-mektup-var-1.jpgCHP Cezaevi İnceleme Komisyonu üyesi milletvekilleri Veli Ağbaba, Özgür Özel, Nurettin Demir ve Muharrem Işık, Sincan Cezaevi’ndeki incelemelerini raporlaştırdı. Komisyon üyeleri cezaevindeki tutukluların maruz kaldığı uygulamaları raporlaştırırken, RedHack üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Taylan Kulaçoğlu, Sarp Kuray ve Mustafa Balbay ile de bir araya geldi. Raporda Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarına rağmen birçok kişinin hala tutuklu bulunduğuna dikkat çekildi.

RedHack üyesi “Manyak” olduğu iddiasıyla tutuklanan Taylan Kulaçoğlu ile görüşen komisyon üyeleri raporunda Kulaçoğlu’nun adli tutuklularla aynı koğuşta kaldığına dikkat çekti. Kulaçoğlu komisyon üyelerine polisin hacklendiği için bir suçlu aradığını belirterek, “Kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Ortada suç var bu nedenle suçlu yaratmaya çalışıyorlar. Beni tutuklayabilecekleri hiçbir suç unsuru yok. Aylardır izlendiğimi, takip edildiğimi fark ediyordum. Orta düzeyde bilgisayar kullanmayı biliyorum” dedi. Kulaçoğlu, hiçbir şekilde suçlanma gerekçesi olmadığını da ifade ederek, “Kaçma şüphem olsaydı, Meclis’e sizin yanınıza gelmezdim” diye konuştu. Kulaçoğlu milletvekilleri aracılığıyla gönderdiği mektubunda ise “Gezi’nin intikamını benden bizden almaya çalışanlar tarihin önünde hesap verecek” dedi.

HER TÜRLÜ HUKUKA RAĞMEN TUTUKLUYUM

Raporda AYM’nin kararına rağmen hala tutuklu bulunmasına tepki gösteren Balbay’ın şu ifadelerine yer verildi: “Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı tutukluluğumun ikinci günündeyim. Anayasa Mahkemesi’nin kararına uymayacaklarsa acaba neye uyacaklar. Artık ben bugünden sonra her türlü hukuka rağmen tutukluyum. Yaşamım boyunca şiddeti savunmadım. Yaşamım boyunca darbeyle darbecilerle ilişkim olmadı ama şimdi bu iddialar nedeniyle buradayım. Anayasa Mahkemesi, milletvekilliği yapsın diyor. Ben hep gazetecilikten tutukluyum diyordum. Önce zaman, sonra Anayasa Mahkemesi beni haklı çıkardı. Sizler bir rapor hazırladınız. Tutuklu milletvekilleri raporu. Dünyadan ve Türkiye’den örnekler vardı raporda. Bizim dışımızda cezaevindeyken tutuklu olarak seçilen herkes tahliye oldu. Seçilip de içeride kalan sadece biziz. Bu bile bizim ne kadar haksızlığa uğradığımızın kanıtıdır.”

MAHKEME AİHM’İ DİNLEMİYOR

Raporda 16 Haziran Örgütü lideri olduğu iddia edilerek müebbet hapis cezasına çarptırılan Sarp Kuray’ın ifadelerine de yer verildi. Kuray, “AİHM karar verdi, ‘Bu şahitliklerle bu cezayı veremezsin’ dedi ama mahkeme AİHM’i dinlemiyor. Şahitler ‘Böyle bir talimat almadım’ demelerine rağmen yine aynı cezayı aldım” şeklinde konuştu.

‘AĞIRLAŞIRSAN TEDAVİ OLURSUN’

Raporda hasta tutuklu ve hükümlülerin durumlarına da yer verildi. 2001 yılından bu yana tutuklu bulunan Odak Dergisi yazarı Erol Zavar koğuş arkadaşlarının keyfi olarak değiştirildiği belirtilerek, Zavar’ın, “Belim, boynum tutmuyor. Arkadaşım benim işlerimi görüyordu, bana yardımcı oluyordu. Şimdi kendi işimi yapabilecek durumda değilim. Mesane kanseriyim” sözlerine yer verildi.

Cezaevinde 1993’ten bu yana tutuklu bulunan Abdülhamit Babak ise çıplak arama yapıldığını belirtti. Tansiyon, kalp ve ülser hastası olduğunu söyleyen Babak, “Azadiya Welat gazetesini perşembe ve cuma günleri Abdullah Öcalan’ın yazısı olduğu için vermiyorlar. Bilgisayar çıktısı yasak. Not defterlerimizi alıyorlar. Telefonda tekmil uygulaması var. Cımbız ve makas yok. Elektrik parası pahalı, sıcak su haftada 4 gün veriliyor. Hayat TV ve İMC TV’yi izlemek için başvurmamıza rağmen izin vermiyorlar” dedi.

Yasin Demir ise hepatit hastası olduğunu ifade ederek, “2005′te interserum tedavisi oldum. Önleyici tedavi olmak istiyorum, izin vermiyorlar. ‘Biraz daha ağırlaşman lazım, ondan sonra tedavi olursun’ diyorlar” şeklinde konuştu. 

ESRA KOÇAK
7 Aral
ık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; http://birgun.net