Hürriyet: İstanbul Tabip Odası’ndan torba yasa tepkisi

gezi protestosu
İstanbul Tabip Odası yarın ‘Gezi Parkı Yasası’ olarak da bilinen, yasa tasarısına tepki göstermek amacıyla biraraya geliyor. Yaralılara ‘ruhsatsız yani izinsiz müdahalenin yasaklanması yasasını eleştiren doktorlar ve sağlık çalışanları yarın ki eylemi yaptıkları yazılı açıklama ile duyurdular. Gezi Parkı merdivenlerinde buluşacak olan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdiler:

AKP Hükümeti sağlıkta bir Torba Yasayı daha hekimlere ve halka dayatıp, hekimliği doğduğu topraklara gömmeye çalışıyor. İstanköylü Hipokrat’ı, Bergamalı Galenos’u bu topraklardan kazıma gayreti içindeler. Biz hekimler ve saglik çalışanları mesleğimize, işimize, iş güvencemize, halkın sağlık hakkına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hekimlik andı bu topraklarda yazıldı, binlerce yıl sonra bu topraklara gömülmesine izin vermeyeceğiz.
Ama hepsinden önemlisi “ruhsat (izin) almadan yaralıya dahi bakamazsınız” diyenlere karşı hekimlik onurunu korumak gibi bir sorumluluğumuz var.
Konuyla ilgili görüşlerimizi açıklamak üzere;
8 Aralık Pazar günü 12.30′da Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması ve ardından 13.00′da Taksim Hill Otel’de TTB Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, Istanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören ve Türkiye Biyoetik Derneği’nden Prof. Dr. Arın Namal’ın katılımıyla “Tıp Etiği ve Hekim Sorumluluğu” paneli gerçekleştireceğiz.

İSTANBUL TABİP ODASI
YÖNETİM KURULU

Tarih: 8 Aralık Pazar
Basın Açıklaması: 12.30
Basın Açıklamasının Yeri: Taksim Gezi Parkı merdivenleri
Panel: 13.00
Yer: Taksim Hill Otel B3

7 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; hurriyet.com.tr