habersoL: Basit bir yaralanma, kovuşturmaya yer yok!

osman-erden0

Akademisyen Osman Erden’in Taksim’de polis tarafından darp edilmesiyle ilgili yaptığı suç duyurusu için savcılık “görevi kötüye kullanma suçunun yasal unusurlarının oluşmadığını” belirtti. Polisler hakkında “kovuşturmaya yer olmadığını” kararında belirten savcılık Erden’in darp olayı için “basit bir yaralanma” dedi.

Taksim’de 13 Temmuz akşamı TMMOB’un yetkilerinin kısıtlanmasını öngören torba yasayla ilgili eyleme katılan Mimar Sinan Üniversitesi’nden öğretim üyesi Osman Erden, polisin eyleme yaptığı müdahale esnasında gözaltına alınmış ve darp edilmişti. Vücudunun çeşitli yerlerinde oluşan darp nedeniyle darp raporu alan Erden konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı “yapılan müdahalenin güç kullanmasında zor kullanmada yasal yetkilerin aşılmadığını dolaysıyla görevi kötüye kullanma suçu için yasal unusurların oluşmadığını” belirterek, polisler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Basit bir yaralanma

Erden’in yaralandığı olayı da basit bir yaralanma olarak ele alan savcılık kararında “bir kısmının basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek nitelikte yaralandığı, bir kısmının harici travmatik lezyon bulunmadığı yönünde rapor hazırlandığı” ifadelerine yer verdi. Savcılık ayrıca görüntülerde Erden’in de içinde olduğu grubun polise taş ve sopalarla saldırdığını iddia etti. Konuyla ilgili görüştüğümüz Erden, “savcılık saldırıya uğradığım olay için kovuşturmaya yer olmadığını belirtiyor. Öte yanda karşı taraf (emniyet) taş ve sopalarla polise mukavemet ettiğim için hakkımda dava açıyor” dedi. Erden davasının 25 Şubat’ta görüleceğini belirtti.

Rıfat Doğan
5 Aralık 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; haber.sol.org.tr