Bianet: Tornistan; elle çizilen Gezi

Yönetmen Ayçe Kartal sadece elle çizerek hazırladığı animasyon film Tornistan / Backward Run ile Gezi Direnişi, polis şiddeti ve penguenler canlanıyor.

Yönetmen Ayçe Kartal’ın Gezi Direnişi’ne ilişkin sadece elle çizerek hazırladığı animasyon film ulusal ve uluslararası film festivallerinde ödüller alıyor.

Direniş ve polis şiddetinin görüldüğü filmde akım medyanın bunları görmezden gelmesi de gerek “İzlemekte olduğunuz film şu anda otosansüre uğramaktadır” cümlesi gerekse Albert Camus’un “Serbest basın, şüphesiz iyi ya da kötü olabilir.Ancak serbestlik olmadan basın kesinlikle kötülükten başka bir şey olmayacaktır” sözleriyle yer buluyor.

Ayçe Kartal Tornistan / Backward Run ile en son 20. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde en iyi animasyon film ödülünü aldı. Yönetmen ödül töreninde “Türkiye ses çıkardı. Bu sesi duyduğu için jüriye çok teşekkür ederim” dedi.

Ayçe Kartal 18 günde hazırladığı film ile Akdeniz Ülkeleri Animasyon Kategorisi 2013 En iyi Animasyon Ödülü, 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Kısa Film Kategorisi 2013 Jüri Özel Ödülü ve 25. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali, 2013 En İyi Animasyon Ödülü’nü de kazanmıştı.

Ayçe Kartal kimdir ?

Anadolu üniversitesi güzel sanatlar fakültesi canlandırma sanatları bölümü mezunu. 2000 yılında eğitim gördüğü okulda, araştırma görevlisi oldu. Ardından Sydney’de Dijital sanat ve Video sanatı üzerine doktora yaptı.

28 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org