Bianet: “Ahmet Şahbaz kim? Neden bu kadar korunuyor?

Ethem Sarısülük’ü öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın kimlik tespitiyle ilgili tüm başvurular reddedildi. Avukat Bayraktar: Kimdir bu Ahmet Şahbaz? Neden yüzü mahkemeden dahi gizlenecek kadar kayırılıyor?

Ahmet-Sahbaz

Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz, davanın görüldüğü Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne getirilmeyeceği gibi, kimlik tespiti de Urfa’da yapılacak. Dava dosyasına kimlik fotokopisinin ve fotoğrafının konulması talebi de reddedildi.

Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar, mahkemenin dünkü kararıyla, tüm taleplerini hukuki gerekçe göstermeden reddettiğini açıkladı:

“Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun (CMK) 201. maddesi uyarınca sanığı doğrudan sorgulama (çapraz sorgu) hakkımızı kullanmak amacıyla Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde SEGBİS* yöntemiyle yapılacak olan duruşmaya katılma talebimiz Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hukuksal gerekçe gösterilmeden reddedildi.”

Avukat Bayraktar, polis Şahbaz’ın ilk duruşmaya kılık değiştirerek geldiğini de hatırlattı:
“Karara göre katil sanığının kimlik tespit işlemi de Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacak.”
“Onaylı fotoğraflarının ve nüfus kimlik fotokopisinin dosyaya getirtilmesi talebimiz ise karara bağlanmadı. Sanığın dava dosyasında hala tek bir fotoğrafı yok.”

“Urfa’da kamera karşısına çıkarılacak şahsın gerçek sanık olup olmayacağını tespit etme hakkımızın yerine getirilip getirilmeyeceği konusu belirsiz bırakıldı.”

Avukat Bayraktar, SEGBİS yönteminin duruşmaya gelmesi fiilen olanaksız ya da gelemeyecek derecede ağır hasta oldukları geçerli tıbbi rapor ile kanıtlanan hasta sanıklar için uygulandığını, polis Şahbaz için geçerli olamayacağını da ekledi.

“Katil sanığı siyasal iktidar tarafından Urfa’ya kaçırıldı. Sanığı Urfa’da sorgulama hakkımız mahkeme kararı ile gaspedildi. İlk duruşmaya peruk vs. ile yüzünü değiştirerek gelen sanığın kamera karşısına nasıl bir yüz ile çıkacağını bilmiyoruz.”

“Gizli sanık uygulaması”

“Bu ülkede birçok polis ve asker, değişik suçlardan yargılandı ve yargılanıyor. Bugüne kadar hiçbiri duruşmaya sahte yüzle çıkmadı, çıkarılmadı. Hepsinin dava dosyalarında fotoğrafları ya da fotoğraflı açık kimlikleri fotokopileri bulunuyor.”

“Sanık polis Şahbaz’a tanınan bu yasa dışı ayrıcalığın, bir çeşit gizli sanık uygulamasının nedenini anlamakta güçlük çekiyoruz.”

“Kimdir bu Ahmet Şahbaz? Neden yüzü mahkemeden dahi gizlenecek kadar kayırılmakta ve kollanmaktadır?”

Duruşmaya Şahbaz’ın dublörü çıkar mı?

Bayraktar, kimlik tespitiyle ilgili verdiği dilekçede, itirazlarının nedenlerini şöyle özetlemişti:

* Katil sanığın ilk duruşmaya, yüzü peruk, takma bıyık, takma kaş ve renkli gözlükle gizlenerek getirildi.

* Peruğun düşmesiyle kimliğin gizlendiği anlaşıldı ancak mahkeme, suç olan bu eylemi tutanağa geçirmedi.

* İlk duruşmada yapılması gereken kimlik tespiti dahi yapılmadı.

* Dava dosyasında sanığın fotoğrafı ve nüfus kimlik fotokopisi bile bulunmuyor.

* İkinci duruşmada sanığın Urfa’ya tayin edildiği bahanesiyle ifadesinin burada alınmasına karar verildi.

* Gelecek duruşmaya talimat yoluyla çıkarılacak olan şahsın gerçek sanık ya da gerçek fail olup olmayacağı konusunda mahkemenize güvenmiyoruz. Gelecek duruşmaya sanık mı çıkarılacak yoksa dublör mü?” (AS)

* Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya gelemeyen sanık veya tanıkların ifadeleri kurulan video sistemiyle alınabiliyor.

Ayça Söylemez
28 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; bianet.org