Etha: Mersin ‘Gezi davası’ başladı

Mersin’de Gezi direnişine katıldıkları için 54 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı. Müzik aleti çaldıkları ve şarkı söyledikleri için yargılanan Praksis müzik grubu üyeleri, yine aynı “suçu” işledi.

Mersin’de Gezi direnişine katıldıkları için 54 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

Emek ve Demokrasi Platformu, duruşma öncesinden Mersin Adliyesi önünde açıklama yaptı. “İleri demokrasi değil, sadece demokrasi istiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, “Gezi isyanı yargılanamaz”; “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atlıdı.

Açıklama yapan Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay, AKP’nin, Gezi direnişi ile ortaya çıkan muhalefetin ortak hareket etme isteği karşısında baskılarını daha da arttırdığını söyledi. Özbay, “Türkiye’nin dört bir yanında gelişen demokratik tepkiye karşı hükümetin yapması gereken bu seslere kulak verip gerekli çalışmaları yapmaktı. Hükümetin bazı yetkilileri ‘Biz gerekli mesajı aldık’ demelerinin üzerinden çok geçmeden gözaltı ve tutuklamaların olması, davaların açılmasıyla baskının daha çok artacağı mesajı verilmektedir. Mersin’de bu baskıların en yoğun yaşandığı illerin başında gelmektedir” dedi.

Açılan davaların kendilerini yıldırmayacağını vurgulayan Özbay, “Biz Mersin’in demokratik vicdanı olan örgütler olarak, nerede haksızlık, hukuksuzluk, şiddet ve baskı varsa karşısında olacağız. AKP Hükümeti’nin ileri demokrasisini değil gerçek demokrasi istiyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından, Mersin’deki Gezi eylemleri sırasında gitar ve davul çalarak “göstericileri dinamik tutukları ve motive ettikleri” için yargılanan Praksis müzik grubunun üyesi yine klarnet çaldı. Eyleme katılanlar da alkışlarla tempo tuttu.

Açıklamanın ardından adliyeye girildi. Bu arada duruşma salonununda yer olmadığı iddiasıyla basın emekçileri içeri alınmadı.

26 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; etha.com.tr