Birgün: İstanbul can çekişiyor farkında mısınız?

Kuzey Ormanları Savunması 3. Köprü ile gelen orman katliamına farkındalık yaratmak amacıyla Sarıyer’de eyleme çağırıyor.

istanbul-can-cekisiyor-farkinda-misiniz-1

Kuzey Ormanları Savunması’nın eylemin içeriği ve bilgilendirmesi hakkında yayınladığı yazı:

Farkında mısınız? İstanbul ormanlarına yönelik saldırılar büyük bir hızla sürüyor. İstanbul’un akciğerlerinde hukuka, bilime, insana, doğaya inat, kar ve rant hırsıyla açılan yara giderek büyüyor. Demokratik itirazlarımıza ve Kuzey Ormanları’nın korunmasını şart koşan, İstanbul’un Anayasası sayılan Çevre Düzeni Planı’na rağmen yapımı sürdürülen 3. Köprü inşaatı, Anadolu ve Avrupa yakasındaki ormanlık alanlarda bir doğa katliamına neden oluyor. Sorumlular sorumsuz açıklamalarla katliamı hasıraltı etmeye çalışırken, kesilen milyonlarca ağacın sessiz çığlıkları büyüyor. Doğanın koruyucu iradesi, Kuzey Ormanları Savunması olarak bizler, aylardır durdurmaya çalıştığımız bu katliama tanıklık etmeyi sürdürüyoruz. Tüm İstanbulluları uyarıyoruz: Bu katliamı durdurmazsak, 2,5 milyon ağaç, yani 1738 futbol sahası büyüklüğündeki bir orman alanı yok olacak; çocuklar, kuşlar, hayvanlar ormansız kalacak farkında mısınız?

Farkında mısınız? Belgrat Ormanlarına yönelik saldırılar büyük bir hızla sürüyor. Tüm İstanbulluların elinde kalan ve soluk alabildiği yegâne doğa alanlarından birisi olan Belgrad Ormanları, aynı tüccarca mantığın sonucu olarak, yapılaşmanın yasak olduğu “Muhafaza Ormanı” statüsünden çıkartılarak, imara açılıyor; içinde her türlü yapılaşmaya izin verilen bir “Tabiat Parkı”na dönüştürülüyor. Bir ticari işletme olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen bu kamusal-doğal varlığımız da, Kuzey Ormanları’nın bir parçası olarak yok oluşa sürükleniyor, farkında mısınız?

Farkında mısınız? Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve en acil korunması gereken 100 ormanından biri sayılan, 2000 bitki türü, göçmen kuşlar ve tüm İstanbullular için yaşamsal bir önemi olan Kuzey Ormanları, Yeni İstanbul, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi çılgın projelerin tehdidi altında. Bu projeler kente 10 milyon nüfus daha ekleyecek; İstanbul hepimizin cehennemi haline gelecek.

Ama hala umut var. İnanıyoruz ki, bizler güçle ve inatla direnirsek, Kuzey Ormanlarını, Belgrad Ormanlarını ve İstanbul’un geriye kalan doğal alanlarını kurtarabilir, açılan yaraları kapatabiliriz. Son verimli topraklarımızı, temiz su kaynaklarımızı, nefes alma alanlarımızı, son ormanları hep birlikte savunarak bu vahşi makinenin dişlilerini durdurabilir, bu kentin kalbine göz diken hırs dolu gözleri geleceğimizden defedebiliriz. Biliyoruz ki orman kendi haline bırakılırsa kısa bir sürede kendini yenileyip tamamlayacaktır. Biliyoruz ki dünyadaki her şey doğal bir dengeyle birbirine bağlıdır. Biliyoruz ki yaşamak, berrak bir gökte, çocuklar aşkına, ormanlar aşkına savaşmaktır.

Kuzey Ormanları İstanbul’a, sana nefesini, suyunu ve ruhunu verdi. Şimdi insanın hırsına, sermayenin rantına, betona ve katliama karşı direniyor. Şimdi sıra insanda, şimdi sıra sende! Betondan cehenneme karşı çocuklara, kuşlara, ağaçlara, doğaya, yaşamına ve geleceğine sahip çık! Bilinçle ve umutla, İstanbul’un kalan son ormanlarını, su kaynaklarını, hayvanları ve binlerce insanın yaşam kaynağı olan tarım alanlarını savunmak için, 1 Aralık Pazar günü Sarıyer’e gel! Hep birlikte yaşamı savunalım!

İSTANBUL’UN ELDE KALAN TÜM GÜZELLİKLERİ YAŞASIN DİYORSAN, ELİMİ KOLUMU BAĞLAYIP OTURMAK BANA GÖRE DEĞİL DİYORSAN, 1 ARALIK’TA SARIYER’E GEL!

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI 1 ARALIK EYLEMİ AYRINTILI PROGRAM:
1 Aralık tarihindeki eylemimiz, iki etaplı olacaktır. Sabah etabında saat 10.00’da Belgrad Ormanı-Neşet suyu mevkiinden araç desteğiyle başlayıp Ayazma- Yangın Kulesi mevkiinde araçlardan inerek, Şahin Tepesi yönünde kesim alanları içinden geçen bir bisiklet-doğa yürüyüşü yapılacaktır. İkinci etapta, saat 14.00’da Hacıosman Metro durağında buluşularak 500 metre mesafede Maslak’ta bulunan Orman Bölge Müdürlüğü’ne kadar yürünerek burada bir etkinlik ve basın açıklaması düzenlenecektir.

*(Bisikletçileri Belgrad Ormanı- Neşet Suyu’na taşıyacak araçların İstanbul’un farklı semtlerinden hareket yer ve saatleri ayrıca bildirilecektir)

- 09.30 – Bisiklet-özel aracı olmayıp sabahki Orman Yürüyüşüne katılmak isteyenler için Belgrad Ormanı-Neşet Suyu’na Hacıosman Metro durağından otobüs kalkış

- 10.00- Belgrad Ormanı-Neşet Suyu otopark mevkiinde buluşma ve araçlar ve bisikletlerle hareket

- 11.30 Bisikletler ve araçlarla Yangın Kulesi’ne varış (Neşet Suyu-Yangın Kulesi arası bisiklet ve otobüslerle geçilecektir)

- 11.30- 13.00 Yangın Kulesi-Şahin Tepesi arasındaki kesim alanında gözlem ve yürüyüş

- 13.00- Şahin Tepesi’nden Hacıosman Metro Durağına otobüslerle ve bisikletlerle hareket

- 14.00 Hacıosman Durağında buluşma ve Orman Bölge Müdürlüğü önüne yürüyüş (sabahki programa katılamayanlar etkinliğe doğrudan bu noktadan katılabilir)

- 14.30 Orman Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması

kuzeyy(2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net