Birgün: Dadaloğlu dizelerine Gezi soruşturması!

Dadaloğlu’nun dizeleri Mersin’deki Gezi olayları soruşturmasında suç unsuru olarak değerlendirildi

dadaloglu-dizelerine-gezi-sorusturmasi-1

Mersin’in Tarsus ilçesinde HES inşaatına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan Boğazpınar köylülerinin Gezi direnişine destek yürüyüşü hakkında soruşturma açıldı. Emniyet sorgusunda köylülerden Ahmet Öztürk’e Dadaloğlu’na ait “Ferman padişahınsa dağlar bizimdir” dizeleri kullanarak halkı tahrik ettiği, suç işlemeye ve kanunlara uymamaya teşvik ettiği suçlamasında bulunuldu.

TOROSLARDAN TAKSİM’E SELAM
Yurt genelinde yapılan Gezi direnişi ile dayanışma eylemleri kapsamında 10 Haziran’da Tarsus Yarenlik Alanında da bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe Boğazpınar köyü sakinleri de katıldı. Eylemde Ahmet Öztürk “Arkadaşlar size Toros Dağları’ndan Taksim’e, Kızılay’a, Tarsus’a, direnen tüm çapulculara selam getirdim. Ferman padişahınsa dağlar bizimdir diyoruz. Bunların yalanlarına inanmıyoruz” şeklinde bir konuşma yaptı.

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı konuşma hakkında soruşturma açtı. Soruşturma kapsamında 7 Kasım’da Tarsus Emniyeti’nde ifade veren Öztürk’ün, eylemde yaptığı konuşma TCK 214 ve TCK 217’nci maddelerin ihlali olarak değerlendirildi. Öztürk hakkında Dadaloğlu’nun dizeleriyle halkı suç işlemeye ve kanunlara uymamaya teşvik ettiği ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal ettiği iddialarıyla ilgili dava açılıp açılmayacağı ilerleyen günlerde, savcılık incelemesinin ardından belli olacak.

20 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; birgun.net