Birgün: DİREN BARIŞ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu tarafından verilen talimat üzerine, Türkiye genelinde yapılan Redhack operasyonu kapsamında Gezi sürecine destek veren oyuncu Barış Atay’ın da aralarında olduğu 14 kişi gözaltına alındı.

diren-baris-1

Dışişleri, İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıkları, Anayasa Mahkemesi, YÖK, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma gibi kurumların resmi internet sitelerini hackleyerek yolsuzlukları açığa çıkaran Redhack’e yönelik dün birçok ilde operasyonlar düzenlendi. Kurumların şikayetleri üzerine 5 ay önce Gezi eylemlerinde aktif olarak Twitter’dan bilgi paylaşımlarında bulunanları teknik ve fiziki takibe alan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu tarafından verilen talimat züerine İstanbul, Ankara, İzmir, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Muğla ve Denizli’de 30 ayrı adrese yaptığı baskın yapıldı. Baskınlar sırasında kişilerin bilgisayarlarına ve elektronik eşyalarına da el konuldu. Operasyon kapsamında Hatay’daki ailesinin yanına gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunan oyuncu Barış Atay’da gözaltına alındı. Atay’ın evinde arama yapan polisler daha sonra oyuncuyu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. “Bilişim sisteminin işleyişini engellemek” ile suçlanan Atay savcılık ifadesi için Ankara’ya gönderildi. Gezi direnişine destek veren Barış Atay, ÖDTÜ’lü öğrenciler için kaleme aldığı bir yazıda, “Bu bir özgürlük mücadelesi bu bir varoluş kavgasıdır. Yanınızdayiz, hiç vazgeçmeden, geri adım atmadan” ifadelerini kullanmıştı.

‘KLAVYE BİLE kullanamıyor’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı beraberindeki avukatlarla İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne geldi. Tanrıkulu Siber Suçlar Şube Müdürlüğü’ne giderek ve Atay’la görüştü. BirGün’e konuşan Tanrıkulu, “Soruşturma Ankara merkezli olduğu için herhangi bir bilgi verilmiyor. Bu operasyonların sebebinin değil, hangi amaçla yapıldığı önemli. Amaç Gezi Parkı’yla ortaya çıkan iradeye karşı bir tahammülsüzlük. Bunu da yargı eliyle yapmaya çalışıyorlar. Oğuz Kaan Salıcı ise “Klavye bile kullanmayı doğru dürüst bilmeyen bir arkadaşın ‘Redhack’ davasından içeri alınması manidar” diye konuştu.

OYUNCU SENDİKASI DA DESTEKLEDİ
Oyuncu Sendikası Vekili sıfatıyla Barış Atay’ın yanında bulunan Avukat Sera Kadıgil de oyuncunun durumuyla ilgili bilgileri Twitter’dan paylaştı. Kadıgil “Ankarada mahkemeye çıkartılıp umut ediyoruz ki pazartesi en geç salı serbest kalacak!” dedi.

‘ANONYMOUS’a DA GÖZALTI’
Ayrca Uluslararası korsan grubu Anonymous’un Türkiye sorumlusu ile bir süre önce gerçekleştirilen RedHack operasyonu sonucu tutuklanan ve hakkında örgüt suçundan dava açılıp tahliye edilen üniversite öğrencisi Uğur Cihan Okutulmuş’ın da gözaltına alınanlar arasında olduğu kaydedildi. Redhack grubu, resmi kurumları hacklemenin yanında Gezi eylemlerinde sosyal medya aracılığıyla halkı örgütlemek, isyana teşvik etmek, yalan bilgiler yayarak kamu düzenini bozacak şekilde halkı tahrik etmekle suçlanıyor.

Barış’a Twitter desteği

Barış Atay’ın hayranları da #barisatay ve #BarisAtayYalnizDeğildir  hashtag’i ile sosyal medyada onlarca mesaj yayınladılar.

Redhack’ten açıklama

Redhack’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:
“Savaşa, adaletsizliklere, soyguna karşı onurlu duruş gösteren birini daha aldı kahpeliğin koruyucusu. Korkaklar #BarışAtayYalnızDeğildir. Bize ulaşamayınca çıldıran iktidar salyalarını akıtmaya devam ediyor. Alakası olmayanları almayı meslek edindiler. Eğer susarsan sıra sana gelecek, kudurdu bu itler. Haksızlığa boyun eğmeyenler yalnız bırakılmaz bu topraklarda Öfkemizi bileyenler; ne Barış Atay’ın nede diğer aldıklarınızın bizimle bir alakası yok. 14ümüzde yerimizde duruyoruz. Korkun bu halktan. İkinci bir Utku yaratıp ülkenin gündemini değiştirmekte usta olan AKahPe bekle bizi, sessizliğimiz gürültülüdür. Gezinin hıncını iktidar; sanatçı, devrimci, avukat, öğrenci avına devam ediyor. Susan dilsiz şeytandır”

23 Kasim 2013
Haberin kaynagı icin tıklayınız; http://birgun.net