Etha: 23. haftada RedHack Operasyonu’na tepki

23. kez adalet için bir araya gelen Gezi Tutukluları Aileleri Platformu, “RedHack Operasyonu” adı altında yapılan gözaltılara tepki gösterdi, “Ne yaparsan yap, halk vicdanında beraat etmiş olan bu insanlar ailelerine ve sevdiklerine kavuşacaklar. Geriye AKP faşizminden başka bir şey kalmayacak” dedi.

etha-20131123-aile-gezi-09_display

Gezi Tutukluları Aileleri Platformu’nun “Gezi tutsaklarına özgürlük” talebiyle yaptığı eylem 23. haftasında.

Bir kez daha Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi yapan aileler, hukuksuzluklara dikkat çekti, adalet istedi.

Tutuklu Gezi direnişçilerinin fotoğraflarını taşıyan aileler, “Barış Atay yalnız değildir”, “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Gezi’de düşene dövüşene bin selam”, “Gezi direnişi yargılanamaz” sloganlarını attı.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Anıl Çalışkan, gönderdiği mektupla aileleri selamladı. Çalışkan, “Adalet ve özgürlük yürüyüşümüz her şeye rağmen sürüyor. Gezi’de değimiz gibi bu daha başlangıç mücadele devam” dedi.

‘AHMET KAYA’YA SENİN YANINDA OLANLAR SALDIRDI’

Ali Haydar Akdeniz’in babası Hasan Akdeniz, 5 aydır çocuklarının hukuksuz yere tutuklu olduğuna dikkat çekti. “Televizyonlarda konuşup ‘demokrasi, özgürlük getiriyoruz’ diyorlar. Eğer, barış, demokrasi, özgürlük buysa eyvallah” dedi. Başbakan’ın “Ahmet Kaya’ya saldıranlar Gezi’deydi” sözlerini hatırlatan baba Akdeniz, “Kusura bakma, Ahmet Kaya olsaydı şimdi yanımızda olurdu. Ahmet Kaya’ya saldıranlar Gezi direnişine gelmeyenlerdi, senin yanında olanlardı” yanıtını verdi.

‘BAŞBAKAN, YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL’

Başbakan’ın bir yerde “Af olacak” başka bir yerde “Gündem de af falan yok” şeklinde çelişkili açıklamalar yaptığını hatırlatan Okan Danacı’nın annesi Nuriye Danacı, Başbakan’ı “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” diye seslendi. Sonuna kadar çocuklarının arkasında olduklarını vurgulayan Danacı, şunları söyledi: “Burası dar gelirse, başka illere, ülkelere gideriz. Her yerde hakkımızı ararız. Kandıra’nın önüne gider kamp kurarız. Biz çocuklarımızla onur, gurur duyuyoruz.”

Hasan Tunç’un babası Haydar Tunç, Kürt illerinde bulunan cezaevlerindeki tutukluların Tekirdağ, Kandıra gibi illere sürgün edildiğini hatırlattı ve ekledi: “Biz sadece Gezi tutsaklarının ailesi değil, bütün tutsaklarını ailesiyiz. Biz tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz. Adaletin olduğu ülkede işkenceci polisler olmaz, tecavüzcü, halkına hakaret eden valiler olmaz.”

Tunç’un sözleri çevrede bulanlar tarafından dakikalarca alkışlandı. Aileler ve destek verenler, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganını attı.

Aileler adına basın açıklamasını Buse Biltekin okudu.

Gezi direnişine yönelik intikam operasyonlarının sürdüğünü belirten Biltekin, Gezi direnişine destek veren oyuncu Barış Atay’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişini “RedHack soruşturması” kapsamında gözaltına alındığını hatırlattı. Biltekin, “Ne yaparsan yap, halk vicdanında beraat etmiş olan bu insanlar ailelerine ve sevdiklerine kavuşacaklar. Geriye AKP faşizminden başka bir şey kalmayacak” dedi.

Mehmet Ayvalıtaş’ın öldürülmesine ilişkin davada yaşananları hatırlatan Biltekin, “AKP İktidarı şehitler şahsında gerçekleri de öldürmek istiyor. Gerçekler devrimcidir, öldürülemez” şeklinde konuştu.

Ali İsmail Korkmaz davasının Kayseri’ye alındığını da hatırlatan Biltekin, şunları söyledi: “Direniş her yerdedir. Boşuna bu halk her yer Taksim her yer direniş sloganını atmadı. Bizim için artık her yer direniştir. Nereye kaçarsanız kaçın, biz tutsak ve şehit aileleri olarak, insanlık onurunu taşıyanlar olarak peşinizdeyiz. Tutsak olan yakınlarımızın, şehit düşen canlarımızın adalet ve özgürlük mücadelesini boynumuzda kırmızı bir fular gibi taşıyacak, bu adaletsizliğin hesabını soracağız.”

23 Kasim 2013
Haberin kaynagi icin tiklayiniz; http://www.etha.com.tr