Radikal: Aileye biber gazı, salona silah!

İstanbul’da Ümraniye’de, Mehmet Ayvalıtaş adlı gencin Gezi Parkı gösterilerinde yol kesme eylemi sırasında araç çarpması sonucu ölmesine ilişkin dava, ‘Gezi Parkı’ günlerini aratmadı.

Aileye biber gazı, salona silah!

Duruşma salonuna Ayvalıtaş Ailesi alınmak istenmedi. Polis, aileye ve salona girmek isteyenlere biber gazı sıktı. Bazı avukatlar salon dışında bırakılırken, polislerin ise içeriye silahlarıyla girdiği ortaya çıktı.

1 Haziran’da Ümraniye’de yol kesme eylemine katılan Mehmet Ayvalıtaş, bir otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Ayvalıtaş’ın ölümüne ilişkin dava dün Kartal’daki Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmadan önce adliyenin ‘B’ kapısı önünde toplanan göstericiler sloganlar atarak pankart açtı. Bu sırada Ayvalıtaş ailesi duruşmayı izlemek için içeriye girdi. Kapı önündeki arbede sırasında polis duruşmaya girmek isteyenlere biber gazı sıktı. Yoğun gazdan Ayvalıtaş ailesi de etkilendi. Bu haberin duyulması üzerine adliyenin dışı da karıştı. Göstericiler adliye kapısını tekmeleyerek kırdı.

Dünyanın en büyük adliyesinde kayıt yapılamadı
Bir başka kriz de duruşma salonunda yaşandı. Yer darlığı gerekçe gösterilerek kimi avukatlar, izleyiciler ve gazeteciler salona alınmadı. Buna karşılık salonda 10’u aşkın polisin bulunduğu ve içeriye silahlarıyla girdiği anlaşıldı. Adliye güvenliğinden sorumlu olduklarını beyan eden 13 polis, avukatların itirazıyla çıkarıldı. Avukatlar duruşmanın sesli ve görüntülü kayıtla yapılmasını istedi. Fakat ‘dünyanın en büyük’ adliyesi’ denilen Anadolu Adliyesi’nde kamera ve mikrofonların çalışmadığı ortaya çıktı.

Sanık Mehmet Görkem Demirtaş ifadesinde Ataşehir’deki evine doğru 90 km giderken 15 metre önünde seyreden taksinin zikzak yapıp frene bastığını, önce taksiye, sonra bariyerlere çarpıp durduğunu söyledi. Kazadan yaralı kurtulan Seyit Kartal ise 10-15 kişi otoyolu kapatmak için araçları “Dur” işaret yaparken en sağ şeritten beyaz bir aracın çıkıp sol şeride ve üzerlerine yöneldiğini anlattı. Mahkeme, salona silahla giren polislerin savcılığa bildirilmesine hükmederken, sanıkların tutuklanması talebini reddetti. Duruşma 5 Şubat’a bırakıldı.
Duruşmayı CHP Milletvekili Hüseyin Aygün ve Mahmut Tanal ile Eskişehir’de Gezi eyleminde dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın anne ve babası da izledi.

İsmail Saymaz
22 Kasım 2013
Haberin kaynağı için tıklayınız; radikal.com.tr